STIPA BROMOIDES (L.) Dörfl. – kavyl / kavyľ

Syn.: Achnatherum bromoides (L.) P. Beauv., Achnatherum fallacinum H. Scholz et Raus, Agrostis bromoides L., Agrostis stipata Koeler, Andropogon hermaphroditum Pourr., Aristella bromoides (L.) Bertol., Calamagrostis bromoides Nutt., Calamagrostis gracilis Seenus, Lasiagrostis bromoides (L.) Nevski et Roshev., Stipa aristella L.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Stipa bromoides

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne od Portugalska a Maroka přes Středozemí a Balkán na Blízký východ a dosahuje až do Íránu. Na sever zasahuje nejdále do severní Itálie a jižního Maďarska, vyskytuje se i na Krymu a v podhůří Kavkazu.

Ekologie: Roste na kamenitých svazích v porostech dubu cesmínovitého (Quercus ilex), v macchii, ale i na mezích ve vinicích nebo olivových sadech.

Stipa bromoides

Popis: Vytrvalá trsnatá tráva; stébla jsou přímá, 0,6–1 m vysoká. Listy jsou velmi tenké, svinuté, sivozelené, lysé nebo řídce chlupaté; jazýček chybí. Květenství je asi 30 cm dlouhá lata; klásky jsou jednokvěté; plevy jsou téměř stejné, 8–9 mm dlouhé; pluchy jsou 6–7 mm dlouhé, na konci s lysou osinou 1,2–1,6 cm dlouhou. Obilky jsou okoralé.

Ohrožení a ochrana: V Maďarsku zákonem chráněný druh.

Poznámka: Podle názorů některých současných badatelů má být tento druh správné zařazen do rodu Achnatherum.

Stipa bromoides
Stipa bromoides
Stipa bromoides

Fotografováno dne 17. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Guri i Zi).