STOKESIA LAEVIS (Hill) Greene

Syn.: Cartesia centauroides Cass., Carthamus cyaneus Banks ex Steud., Carthamus laevis Hill, Stokesia cyanea L’Hér., nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Stokesia laevis
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, areál se táhne od Jižní Karoliny přes severní Floridu a jižní Alabamu až po Louisianu.
Ekologie: Roste ve světlých nížinných lesích a lesních lemech, v mokřinách, stoupá do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 20–50 cm dlouhou, plstnatou nebo olysalou. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté až vejčité, 8–15 cm dlouhé a 1–5 cm široké, lodyžní listy jsou přisedlé, eliptické až kopinaté, 5–12 cm dlouhé a 1–3 cm široké, celokrajné nebo zubaté, lysé. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po několika; zákrov dosahuje průměru 25–45 mm, zákrovních listenů je 25–35, vyrůstají v 5–7 řadách, vnější jsou bylinné, eliptické až čárkovité, 15–35 mm dlouhé, na okraji ostnitě zubaté, vnitřní jsou podlouhlé až čárkovité, 10–15 mm dlouhé, obvykle celokrajné, na vrcholu ostnité; květů je 12–35(–70), vnější jsou 15–25 mm dlouhé, většinou modré, vzácněji i bílé nebo fialové, u kultivarů i růžové, liguly jsou široké, s 5 výraznými cípy, vnitřní koruny jsou 12–15 mm dlouhé. Plodem je nažka, 5–8 mm dlouhá, s chmýrem.
Využití: Vysazuje se jako dekorativní trvalka do zahrad, preferuje stanoviště polostinné až světlé a půdu v době vegetace spíše vlhčí. V kultuře se objevuje v mnoha kultivarech.
Poznámka: Rod je monotypický, Jonathan Stokes (1755–1831), po němž byl pojmenován, byl anglickým lékařem a botanikem.
Stokesia laevis
Stokesia laevis
Stokesia laevisStokesia laevis
Stokesia laevis
Fotografováno dne 8. 7. 2014 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Česko, Polabí).