STRONGYLODON CRAVENIAE R. Baron et Baker

Syn.: Strongylodon campenonii Drake
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Strongylodon craveniae

Rozšíření: Druh severního a východního Madagaskaru, nověji byl zaznamenán i na komorském ostrově Mayotte.

Ekologie: Roste v tropických stálezelených i poloopadavých lesích a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od října do prosince. Na opylování květů této liány se podílejí lemuři (např. druh Cheirogaleus major), kteří s oblibou vyhledávají v květech lahodný nektar.

Strongylodon craveniae

Popis: Dřevitá liána až keř, s větvemi řídce chlupatými nebo lysými. Listy jsou 3četné, řapíkaté, téměř okrouhlé, 5–7,6 cm dlouhé a zhruba stejně tak široké. Květy se formují v 60–80květých hroznech, které jsou až 25 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 8 mm dlouhý, zelený, jeho cípy jsou krátké; květy jsou žluté, na špičce člunku červeně naběhlé, pavéza je podlouhle kopinatá, až 65 mm dlouhá, dozadu zahnutá, křídla dosahují jen poloviny délky pavézy, člunek je zhruba stejně dlouhý jako pavéza, srpovitě zahnutý, na konci zúžený do špičatého zobánku; pestík a tyčinky jsou stejně dlouhé jako člunek. Plodem je lusk.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2012) tento druh klasifikuje jako méně dotčený (LC), do stejné kategorie ohrožení byl zařazen i další madagaskarský druh rodu Strongylodon madagascariensis.

Strongylodon craveniae
Strongylodon craveniae
Strongylodon craveniae
Strongylodon craveniae

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andasibe-Mantadia).