STROPHARIA AERUGINOSA (Curtis) Quél. – límcovka měděnková / golierovka zelenkastá

Syn.: Agaricus aeruginosus Curtis, Pratella aeruginosa (Curtis) Gray, Psilocybe aeruginosa (Curtis) Noordel.
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité

Stropharia aeruginosa

Rozšíření: V celém mírném pásmu severní polokoule.

Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červenci až listopadu na trouchnivějícím dřevu, i ponořeném v zemi, v lesích, parcích, na tlející slámě, především na chudších vlhkých půdách. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.

Stropharia aeruginosa

Popis: Klobouk má průměr 2–9 cm, v mládí je polokulovitý, později široce zvoncovitý, poklicovitý až plochý a nepravidelně zprohýbaný, většinou s tupým centrálním hrbolkem. Povrch klobouku je hladký, za vlhka lesklý a silně slizký, řídce pokrytý bělavými šupinami hustšími směrem k okraji, okraj je ověnčen zbytky bílého vela. Má v mládí tmavě modrozelenou až měděnkově zelenou barvu, postupně od středu vybledá do žlutozelených až okrových odstínů. Pokožka se dá dobře sloupnout. Lupeny jsou široce připojené až krátce sbíhavé, mají šedobílou barvu, postupně purpurově šedou až purpurově hnědou, ostří lupenů je bělavě vločkaté. Třeň je vysoký 4–10 cm, do 1 cm tlustý, válcovitý, většinou prohnutý, dutý, na bázi někdy mírně rozšířený, povrch třeně je vláknitý, má modrozelenou až modrou barvu většinou světlejší než klobouk, pod prstenem je bíle vločkatý, brzy olysávající. Prsten je úzký, blanitý, odstávající, časem mizí. Dužnina je měkká, bělavá, v klobouku pod pokožkou nazelenalá, ve třeni nazelenalá až narezavělá. Chuť nahořklá, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je purpurově hnědý, výtrusy elipsoidní, hladké, 6–10 × 4–5 µm velké.

Stropharia aeruginosa

Záměny: Velmi podobná límcovka modrá (Stropharia caerulea) má modrý klobouk téměř bez šupinek a nedokonale vyvinutý prsten, roste často mimo les, je nejedlá. Límcovka nazelenalá (bílomodrá) (Stropharia pseudocyanea) je menší, klobouk se brzy odbarvuje do okrové nebo krémové barvy, třeň je měkký, roste vzácně na travnatých otevřených stanovištích na bázi trav, je také nejedlá.

Využití: Většinou je označována jako nejedlá, v některých zdrojích jako jedlá, někdy ale i jako mírně jedovatá, občas způsobující otravy. Je na místě opatrnost.

Stropharia aeruginosa

Fotografováno dne 7. 10. 2010 (Česko, Čechy, u Roztok).