Syn.: Ruellia multisetosa Rusby
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Suessenguthia multisetosa
Rozšíření: Endemit Bolívie, vyskytuje se v nížinné severní části země a v předhůří And. Jako okrasná rostlina se pěstuje v tropických zahradách.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých, ale i sušších poloopadavých lesích, stoupá jen do nadmořské výšky okolo 700 m. Kvete od května do září.
Popis: Polokeř až keř, 2–6 m vysoký, s hranatými větvemi. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 15–18 cm dlouhé a 5–10 cm široké, na bázi klínovité, na okraji chobotnaté až zubaté, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květy vyrůstají ve vícekvětých terminálních vrcholících, pětičetný kalich je rozeklán do úzkých, dlouze hnědě chlupatých cípů; koruna je 1,5–3,5 cm dlouhá, pětičetná růžová, trubku je delší než kalich a pět cípů, z nichž každý je rozdělen do dvou mělkých pravidelných laloků; tyčinky jsou 4, s přívěsky na prašnících. Plody jsou tobolky.
Využití: Jde o dosti oblíbenou zahradní rostlinu, která je pěstována v kultuře v tropech celého světa. Pro zahradnické účely se většinou nepěstuje ze semen, ale množí se řízkováním zjara či počátkem léta. Dává přednost polostínu, při dostatku vlhkosti však může růst i na plně osluněném stanovišti. Nektarem bohaté květy přitahují nejen motýly, ale i kolibříky.
Poznámka: Rod Suessenguthia je malý rod s šesti druhy, blízce příbuzný s rodem Sanchezia, jak prokázaly nedávné fylogenetické analýzy; liší se však uspořádáním tyčinek, z nichž dvě u druhů rodu Sanchezia ztratily fertilitu. Druh Suessenguthia multisetosa byl původně řazen do početného rodu Ruellia.
Suessenguthia multisetosa
Suessenguthia multisetosa
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, botanická zahrada Nong Nooch).