Syn.: Boletus cavipes Opat., Boletinus cavipes (Opat.) Kalchbr., Boletinus cavipes f. aureus (Rolland) Singer, Boletinus cavipes var. aureus Rolland, Boletopsis cavipes (Opat.) Henn., Paxillus porosus Berk. – hřib dutonohý, hřib dutonohý zlatý, hřibovec dutonohý
Čeleď: Suillaceae Besl et Bresinsky – klouzkovité
Suillus cavipes

Suillus cavipes

Rozšíření: Je rozšířený v celém mírném pásu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červenci až listopadu v modřínových hájích a smíšených lesích s převahou modřínů, hlavně v podhorských a horských oblastech, v nížinách je vzácnější. Najdeme ho na hlinitopísčitých půdách.
Popis: Klobouk je zpočátku kuželovitě vyklenutý, později až rozprostřený, někdy ve středu s hrbolem, má průměr 4–15 cm, je měkký a pružný. Povrch je šupinatě plstnatý, okraj klobouku je zpočátku podvinutý, později ostrý se zbytky závoje. Má skořicově žlutou až červenohnědou barvu, forma aureus je výrazně žlutá. Rourky jsou žluté až olivově žluté, sbíhají na třeň. Póry mají stejné zbarvení jako rourky, jsou velké, zpočátku labyrintové, později radiálně protažené, v mládí jsou zakryté bělavým blanitým závojem. Třeň je 3–9 cm vysoký, 1–3 cm tlustý, válcovitý nebo kyjovitý, v celé délce dutý, povrch má jemně šupinkatý. Nese pomíjivý prsten ze zbytku závoje. Nad prstenem má třeň žlutou barvu, směrem dolů u hnědé formy žlutohnědou. Dužnina je šťavnatá, měkká, nažloutlá, na řezu nemění barvu. Vůně je nenápadná, chuť mírná, někdy lehce nakyslá nebo nahořklá. Výtrusný prach je žlutozelený, výtrusy elipsoidně vřetenovité, barvy světle žlutohnědé, velikosti 7–10 × 3–4 µm.
Záměny: Vzhledem k dutému třeni a plstnatému, výrazně zbarvenému klobouku je prakticky nezaměnitelný.
Poznámky: Je jedlý, použitelný pro všechny kuchyňské úpravy. V některé literatuře je žlutá forma popisována ještě podle starého rozdělení jako samostatný taxon Suillus clavipes f. aereus [Boletinus cavipes var. aureus Rolland; Boletinus cavipes f. aureus (Rolland) Singer].
Suillus cavipes
Suillus cavipes
Suillus cavipesSuillus cavipes
Suillus cavipes
Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 17. 8. 2008 (Slovensko, Belianské Tatry, Zadné Medodoly), žlutá forma 19. 10. 2008 (od Horoměřic) a Karel Bergmann, v září 2013 (Kanada, British Columbia, Burton).