Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Swertia lugardiae
Rozšíření: Areál je tvořen ostrůvky v horách ve východní Africe. Roste na více místech v Etiopii, v Keni v Cherangani Mts. a na Mt. Elgon, kde přesahuje i do Ugandy.
Ekologie: Stanovištěm jsou afroalpinské trávníky nad horní hranicí lesa a snad i světliny ve vřesovcových lesích; uvádí se, že roste v nadmořských výškách nad 3000 m, fotografované rostliny pocházejí z výšky 3625 m.
Swertia lugardiae
Popis: Drobná vytrvalá bylina, tvoří nevelké polštářkovité porosty; lodyhy jsou vysoké 2–10 cm, většinou od báze větvené. Listy v přízemní růžici jsou křídlatě řapíkaté, kopisťovité nebo obvejčité, 1,2–2,2 cm dlouhé a 7–8 mm široké, celokrajné, na vrcholku tupé nebo uťaté; lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, obvejčité, 0,8–1,8(–2) cm dlouhé a 7–10 mm široké, na bázi klínovité, uťaté. Květenství je vrcholičnatá lata; květy jsou stopkaté, 5(–6)četné; kalich je jen na bázi srostlý, cípy jsou oválné až kopinaté, 2–6 mm dlouhé, 2 jsou delší a širší než ostatní; koruna je kolovitá, cípy jsou obvejčité až eliptické, 0,6–1,3 cm dlouhé, tupé až uťaté, bílé, na bázi se zelenavou skvrnkou a 2 zelenavými nebo žlutavými, na okraji třásnitými nektarii, na rubu většinou s tmavým proužkem; tyčinky jsou 2,7–4,6 mm dlouhé; semeník je svrchní, tvořený 2 plodolisty. Plodem je elipsoidní tobolka 0,5–1,1 cm dlouhá.
Poznámka: V Simienských horách se vyskytuje celkem 8 druhů kropenáčů. Nejodlišnější jsou dva dosti vysoké druhy s květy fialovými nebo namodralými a jediným nektariem: Swertia schimperi se špičatými a Swertia kilimandsharica s tupými cípy. Další druh, který lze snadno odlišit, je Swertia brachyphylla s korunami nálevkovitými a na bázi korunních cípů bez nektária. Zbylá pětice bělokvětých vypadá velmi podobně.
Swertia lugardiae
Swertia lugardiae
Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, okolí tábořiště Geech).