Syn.: Gnaphalium vestitum Sch. Bip., Helichrysum vestitum (L.) Willd., Xeranthemum vestitum L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Syncarpha vestita
Rozšíření: Areál leží v jižní části Jihoafrické republiky v provincii Western Cape, rozkládá se od Kapského poloostrova po městečko George a nepřesahuje území vymezené květennou říší Capensis.
Ekologie: Provází křoviny formace fynbos na propustném substrátu na pískovcových svazích i plošinách v oblastech s převažujícími zimními srážkami. Rostliny rychle rostou a jsou relativně krátkověké, nanejvýš do 10 let, nejsou odolné vůči ohni, ale po požáru dobře klíčí z banky semen v půdě. Hlavními opylovači jsou zlatohlávci Spilocephalus viridipennis and Trichostetha capensis.
Syncarpha vestita
Popis: Polokeřík nebo keřík vysoký 30–100(–150) cm. Větvičky jsou prutnaté, šedě plstnaté, hustě olistěné, nevětvené nebo chudě větvené. Listy jsou střídavé, ke stonku přitisklé, obkopinaté, 5–8 mm dlouhé, šedě plstnaté, celokrajné, směrem k vrcholu větvičky se zmenšují. Úbory jsou koncové, jednotlivé, diskovité, při plném otevření o průměru 3,5–4 cm; zákrovní listeny jsou víceřadé, blanité, lesklé, bílé, růžové nebo červené, špičaté, květy jsou oboupohlavné, trubkovité, načervenalé, s pěti cípy. Nažky jsou podlouhlé; štětiny chmýru jsou péřité.
Syncarpha vestita
Syncarpha vestita
Syncarpha vestita
Fotografoval Petr Pauliš, dne 21. 11. 2015 (Jihoafrická republika, Western Cape, severně od Cape Point).