SYZYGIUM JAMBOS (L.) Alston – hřebíčkovec jambosa

Syn.: Eugenia jambos L., Jambosa vulgaris DC., Jambos jambos (L.) Millsp., Myrtus jambos (L.) Kunth, Plinia jambos (L.) M. Gómez
Česká jména: kryškovec (Presl 1846), jambosa obecná (Polívka 1908), kryškovec (Mareček 2001), hřebíčkovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Syzygium jambos

Syzygium jambos

Rozšíření: Jihovýchodní Asie, původní zřejmě v Malesijské oblasti, v současnosti je tento druh pěstován v mnoha dalších tropických oblastech světa, občas zde i zplaňuje (jižní Afrika, Tanzanie, jihovýchodní USA, Mexico, tropická Jižní Amerika), v některých regionech se chová dokonce invazivně (Karibik, Havajské ostrovy, Galapágy, Fidži, Cookovy ostrovy, Austrálie, Seychely, Mauricius).

Ekologie: Ve své domovině roste v pobřežních lesích, ale stoupá i na horské svahy, k půdám je tolerantní, nevyhýbá se ani zasoleným stanovištím, vyskytuje se v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m.

Popis: Stálezelený keř nebo strom, 6–10(–12) m vysoký, listy jsou vstřícné, až 20 cm dlouhé, kožovité, květy po 3–5, až 6 cm v průměru, korunní lístky drobné, jen 2 cm dlouhé, nápadné jsou četné tyčinky, které jsou dlouhé 4–8 cm. Plodem je dužnatá bobule, 3–5 cm dlouhá, zelená až nažloutlá, s velkými semeny.

Využití: Druh se pěstuje pro chutné plody, ze kterých se připravuje marmeláda, konzumují se však i syrové – jsou sladké a voní po růžích. U nás se druh pěstuje vzácně jako pokojová rostlina, objevuje se i ve sklenících.

Poznámka: K rodu Syzygium patří několik druhů užitkových stromů původem z tropické Asie, u nás nejznámějším je snad hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum), ze kterého se získává tzv. hřebíčkový květ.

Syzygium jambos

Fotografováno dne 2. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).