TARAXACUM PARNASSICUM Dahlst. – pampeliška slezská / púpava

Syn.: Taraxacum silesiacum Dahlst. ex G.Hegi, Taraxacum badium Soest
Česká jména: pampuliška (Opiz 1852), smetanka (Sloboda 1852, Čelakovský 1879), pampeliška slezská, „smetanka“ (Dostál 1989), pampeliška slezská (Kubát 2002)
Slovenská jména: pleška (Reuss 1853), púpava (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Taraxacum parnassicum

Rozšíření: Celá Evropa s výjimkou Pyrenejského poloostrova a severní Evropy. U nás roste v teplejších oblastech.

Ekologie: Sešlapávané xerotermní trávníky (řád Festucetalia valesiacae), kamenité svahy (svaz Koelerio-Phleion phleoidis), zatravněné cesty, antropogenní stanoviště (Polygonion avicularis), vysýchavé bazické mělké půdy. Kvete v dubnu až květnu.

Taraxacum parnassicum

Popis: Drobná bylina s bohatou kořenovou růžicí. Listy jsou obvykle lysé, s čepelí úzce podlouhlou až úzce kopisťovitou, 5–15 cm dlouhou a 1–3 cm širokou. Jsou peřenosečné, tmavě zelené, s koncovým úkrojkem malým trojúhelníkovitým. Postranní úkrojky jsou poměrně malé, trojúhelníkovité, mírně prohnuté. Střední žilka je do poloviny červenofialová. Řapík je červenofialový, bez křídel. Úbor je drobný, asi 2 cm v průměru, plochý, světle žlutý. Vnějších zákrovních listenů je 9–12. Jsou kopinaté, 5–8 mm dlouhé, asi 1 mm široké, přitisklé až rovnovážně rozestálé, až nevýrazně načervenalé, s velmi úzkým lemem nebo bez lemu. Okrajové květy mají plochý jazýček na rubu s narůžovělým pruhem, jazýčky středových květů jsou žlábkovité s červenými zoubky. Prašníky jsou obvykle bez pylu, čnělka je krátká. Nažky mají tmavě vínově červenou barvu a jsou 3–4 mm dlouhé, v horní třetině osténkaté, s úzkou pyramidou a zobánkem až 7 mm dlouhým. Je to apomiktický druh.

Taraxacum parnassicum
Taraxacum parnassicum
Taraxacum parnassicum

Fotografováno dne 30. 4. 2011 (Česko, Tetín, vrch Damil).