TEPHROSERIS PAPPOSA (Rchb.) Schur – pastarček chmýrnatý / popolavec sírovožltý

Syn.: Cineraria papposa Rchb., Cineraria bosniaca Beck, Cineraria procera Griseb., Cineraria sulphurea Baumg., Cineraria transsilvanica Schur, Senecio bosniacus Beck, Senecio sulphureus (Baumg.) Simk., Senecio papposus (Rchb.) Less.
Česká jména: stařinec chmýrnatý (Dostál 1989), pastarček, starček (Slavík et Štěpánková 2004), pastarček, stařinec, starček (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Tephroseris papposa

Rozšíření: Evropský subkontinentální druh rozšířený od jihovýchodního Polska a východního Slovenska přes Ukrajinu a Rumunsko na Balkán (Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Řecko, Albánie), zasahuje rovněž do Itálie. Tento druh se v ČR nevyskytuje, na Slovensku jej můžeme nalézt pouze na samém východě (Bukovské vrchy, Vihorlat).

Ekologie: Horský druh, roste na vlhčích loukách a ve světlých listnatých lesích. Kvete od května do července.

Tephroseris papposa

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, 30–130 cm vysoká. Přízemní listy vejčitě až podlouhle eliptické, znenáhla přechází v řapík, který je asi 2× delší než čepel. Čepel je mělce zubatá, 10–25 × 2–5 cm. Lodyžní listy čárkovitě kopinaté, přisedlé, na rubu pavučinatě vlnaté, na líci olysávající. Květenství je chocholík složený z 5–15 úborů; úbory 3–4 cm v průměru, jazykovité květy zlatožluté, 10–15 mm dlouhé. Plodem je chmýrnatá nažka.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je tento druh chráněn zákonem, řazen je mezi druhy ohrožené (EN). Lokality jeho výskytu jsou pod územní ochranou NP Poloniny a CHKO Vihorlat. Jeho ohrožení na Slovensku vyplývá především z malého počtu lokalit a výskytu na hranici areálu.

Poznámka: Zástupce východokarpatského migrantu ve flóře Slovenska.

Tephroseris papposa
Tephroseris papposa
Tephroseris papposa
Tephroseris papposa
Tephroseris papposa

Fotografováno v červnu 2009 (Slovensko, Bukovské vrchy) a v květnu 2010 (Ukrajina, polonina Boržava).