LOTUS MARITIMUS L. – štírovník přímořský / paľadenec prímorský

Syn.: Lotus siliquosus L., Tetragonolobus maritimus (L.) Roth, Tetragonolobus scandalida Scop., Tetragonolobus siliquosus (L.) Roth, Tetragonolobus prostratus Moench
Česká jména: štírovník močární (Presl 1819), čtverokarpec (Presl 1846), čtverokarpec šešulkatý (Opiz 1850), štírovník močální (Sloboda 1852), ledenec luštinatý (Čelakovský 1887, Polívka 1912, Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950), ledenec přímořský (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: krídlostruk šešuľatý (Dostál 1950), krídlostruk prímorský (Bertová 1988), paľadenec prímorský (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Tetragonolobus maritimus

Lotus maritimus

Rozšíření: Střední a jihovýchodní Evropa, na sever areál zasahuje do středního Německa, jižní Skandinávie, Polska a na západní Ukrajinu, objevuje se i v severozápadní Africe, Malé Asii, na Krymu a Kavkazu.
U nás se vyskytuje roztroušeně v teplejších oblastech, především na jižní Moravě a v Polabí.

Ekologie: Roste na vlhkých, vysychavých i suchých, někdy i zasolených loukách, pastvinách a na okrajích cest, v pásmu od nížin do pahorkatin, vzácně i v podhůří. Kvete od května do července.

Popis: Vytrvalá bylina, 10–40 cm vysoká. Lodyha je poléhavá nebo vystoupavá, od báze větvená. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky vejčité až obvejčité, 1–2(–3) cm dlouhé; palisty podlouhlé, delší než řapík. Květy vyrůstají jednotlivě, vzácně i po dvou, na dlouhých stopkách, kalich je trubkovitý, koruna žlutá, pavéza jemně hnědě proužkovaná. Plodem je křídlatý lusk, 5–6 cm dlouhý, lysý.

Ohrožení a ochrana: Štírovník přímořský je zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3), na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh potenciálně ohrožený (NT).

Lotus maritimus
Tetragonolobus maritimusLotus maritimus
Tetragonolobus maritimus

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 29. 5. 2005 (Česko, Morava, Dunajovické kopce), Naděžda Gutzerová, dne 25. 6. 2010 (v Podvrdech).