Syn.: Gastonia oahuensis A. Gray, Polyscias oahuensis (A. Gray) Lowry et G. M. Plunkett, Triplasandra oahuensis (A. Gray) Seem.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Tetraplasandra oahuensis
Rozšíření: Druh je endemitem Havajských ostrovů, roste na všech hlavních ostrovech, s výjimkou Niihau a Kahoolawe. Celý rod Tetraplasandra je klasickou literaturou hodnocen jako havajský endemit – zahrnuje 7 druhů. Avšak v roce 2010 se objevila studie, která tento rod včlenila k rodu Polyscias, který nově zahrnuje 159 druhů v 10 podrodech. Taxon Tetraplasandra se tak stal také jeho podrodem, ke kterému se celkově počítá asi 20 druhů z ostrovů Pacifiku (kromě samotného rodu Tetraplasandra i rody Munroidendron, Reynoldsia), jihovýchodní Asie (dva druhy rodu Gastonia) i některé další dřeviny.
Ekologie: Roste ve vlhkých a deštných lesích v nadmořské výšce 300–900 m. Semena jsou roznášena ptáky.
Popis: Strom dorůstající výšky 4–7 m, chudě větvený, s kmenem o průměru 15–20 cm, borka je šedá, hladká. Listy jsou lichozpeřené, složené ze 7–15 lístků, čepele jsou eliptické až vejčité, 5,5–8,5 cm dlouhé, 2,5–5 cm široké, na vrcholu tupé až tupě zašpičatělé. Květenství je složené, okoličnaté, stopky 5–7,5 cm dlouhé nesou okolíky 16–20 stopkatých květů. Kalich je válcovitý, 4–6 mm dlouhý, korunní lístky v počtu 5–6 jsou trojúhelníkovité, asi 6 mm dlouhé, vně tmavě fialově zbarvené, na vnitřní straně světlejší, s 10–15 tyčinkami. Plodem jsou peckovice, vejčité nebo krátce válcovité, 6–8 mm dlouhé, na vrcholu uťaté, ve zralosti fialové až černé barvy.
Tetraplasandra oahuensis
Tetraplasandra oahuensis
Fotografováno dne 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum).