Syn.: Restio spicigerus Thunb., Thamnochortus elongatus Hochst., Thamnochortus maximus Kunte, Thamnochortus striatus Hochst.
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Thamnochortus spicigerus
Rozšíření: Areál se rozkládá v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, roste podél pobřeží Atlantiku od městečka Vredenburg po Kapský poloostrov; kdysi byl hojný v oblasti Cape Flats, dnes téměř kompletně zastavěné.
Ekologie: Roste ve formaci strandveld, tj. v křovinatých porostech na zpevněných písečných dunách na mořském pobřeží, na hlubokých propustných písčitých půdách, v nadmořské výšce do 130 m. Kvete na podzim, semena dozrávají v zimě a šíří je vítr. Po případném požáru hyne, ale klíčení bývá slabé.
Thamnochortus spicigerus
Popis: Vytrvalá statná dvoudomá trávovitá bylina vysoká 1–2(–3) m; pomocí podzemních výběžků tvoří kolonie; stonky mají 2,5–4,5 mm v průměru, jsou olivově zelené, hladké, nevětvené. Listy jsou pochvovité, těsně přitisklé, nezelené, vytrvalé, hnědé, chrupavčité, na okraji bez blanitého lemu, na vrcholu špičaté, bez vrcholového hrotu. Samčí a samičí květenství jsou nápadně odlišná. Samčí rostliny tvoří 17–30 cm dlouhou latu, složenou z 20–200 klásků; klásky jsou na tenkých nicích stopkách, zploštěle válcovité, 6–16 mm dlouhé a 3–4 mm široké, s 20–45 květy; plevy jsou střechovitě uspořádané, 2,5–4 mm dlouhé, vejčité, špičaté; okvětí je 2,5–3,2 mm dlouhé; pistillodium chybí. Samičí květenství tvoří hrozen nebo lata 15–40 klásků, podpírá je krátký toulec; klásky jsou elipsoidní, 1–3 cm dlouhé, s 25–60 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 6–11 mm dlouhé, čárkovité až úzce kopinaté, špičaté; okvětí je 4,3–5 mm dlouhé; staminodia chybí; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou péřité. Plody jsou trojboké, 2,1–2,4 mm dlouhé nažky, masíčko chybí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je hodnocen jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Thamnochortus spicigerus
Thamnochortus spicigerus
Thamnochortus spicigerus
Thamnochortus spicigerus
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).