THAMNOSMA SOCOTRANUM Balf. f.

Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Thamnosma socotranum
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra, kde se vyskytuje pouze ve vyšších polohách pohoří Haghier v centrální části ostrova. Rod je zastoupen několika druhy v Africe i ve Střední a Severní Americe.
Ekologie: Roste na otevřených místech, nejčastěji na skalních teráskách, v nadmořských výškách 700–1450 m. Klima je zde ovlivňováno kondenzací oblačnosti, takže roční úhrny srážek jsou zde z celého ostrova nejvyšší a dosahují kolem 1000 mm. Průměrné roční teploty jsou kolem 20 °C, při poměrně značném kolísání denních a nočních extrémů.
Thamnosma socotranum
Popis: Malý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky 0–1 m, s krátkými větvičkami. Listy jsou střídavé, nahloučené na koncích větví, úzce obkopinaté, 1–2,5 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, celokrajné, s nápadně podvinutým okrajem, na vrcholu tupé. Květy jsou drobné, čtyřčetné, s kopinatými kališními lístky a vejčitými, asi 5 mm dlouhými lístky korunními, které jsou na vrcholu zaokrouhlené, celokrajné, zelenavé, s narůžovělým nádechem. Gyneceum tvoří 2 neúplně srostlé plodolisty, které se (s výjimkou báze) posléze rozestupují na víceméně samostatné měchýřky. Semena jsou nápadně ostnitá. Celá rostlina pronikavě čpí aromatickými silicemi, které se shromažďují v nádržkách v pletivech listů i květů.
Thamnosma socotranum
Thamnosma socotranum
Fotografováno dne 23. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: vrcholové partie pohoří Haghier).