THELYPTERIS PALUSTRIS (L.) Schott – kapradiník bažinný / papradník močiarny

Syn.: Acrostichum thelypteris L., Dryopteris thelypteris (L.) A. Gray, Thelypteris thelypteroides Dostál, Lastrea thelypteris (L.) Bory, Polypodium palustre Salisb., Nephrodium thelypteris (L.) Strempel, Aspidium thelypteris (L.) Sw.
Česká jména: popratka bahní (Opiz 1852), kaprad bahní (Sloboda 1852), kaprad bahenní (Čelakovský 1879), kapraď bahenní (Polívka 1912, Dostál 1950), kapradiník bažinný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: papraď močiarna (Dostál 1950), papradník močiarny (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Thelypteridaceae Pic. Serm. – kapradiníkovité
Thelypteris palustris
Rozšíření: Roste v Evropě, severní Africe, západní, severní, střední Asii, Číně. Ve střední a severní Evropě roste obvykle v nižších polohách.
U nás se objevuje v jižních Čechách, Polabí, v okolí Doks, v Českém ráji, na Českomoravské vrchovině, v Dolním Pomoraví a na Těšínsku.
V Severní Americe najdeme rostliny s chlupatým řapíkem, vřetenem a žilkami, báze řapíku je červená. Rostliny bývají řazeny k varietě Thelypteris palustris var. pubescens (Lawson) Fernald. Ta se vyskytuje na americkém východě, severu a středozápadě, na jihu zasahuje na Bermudy a na Kubu. Rostliny na Novém Zélandu jsou popisovány jako T. p. var. squamigera.
Ekologie: Roste na bažinných podmáčených stanovištích, v olšinách, vrbových porostech, rákosinách nebo na okrajích rašelinišť. Vyhledává eutrofní, mírně kyselá stanoviště. U nás se vyskytuje roztroušeně až vzácně, ale na lokalitách obvykle pospolitě v rozsáhlých polykormonech.
Thelypteris palustris
Popis: Vytrvalá kapradina s nepřezimujícími listy. Listy vyrůstají z tenkého, plazivého oddenku, nevytvářejí růžice. Jsou dlouhé 20–100 cm. Řapík je stejně dlouhý jako čepel. Čepel je podlouhle kopinatá (3–4krát delší než širší), jednou zpeřená, bez plevin. Lístky peřenodílné až peřenosečné v 10–30 jařmech. Mladé listy jsou na spodní straně žláznatě chlupaté, později olysávají. Okraje listů – zvláště u těch, které nesou výtrusnice – jsou mírně podvinuté. Proto lístky fertilních listů vypadají užší. Kupky výtrusnic jsou uprostřed mezi střední žilkou a okrajem listu, nejprve okrouhlé v dospělosti splývají. Ostěry jsou drobné, ledvinovité, brzy opadávající.
Ohrožení a ochrana: U nás je kapradiník bažinný řazen k ohroženým druhům (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3). Na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh potenciálně ohrožený (NT), zákonem je chráněn i v Maďarsku a Srbsku.
Poznámka: Občas se pěstuje jako bahenní rostlina v zahradách. Kultura je snadná, pokud zajistíme stále podmáčené stanoviště.
Thelypteris palustris
Thelypteris palustris
Fotografováno dne 21. 8. 2009 (Nový Rybník).