Syn.: Coccothrinax martii (Griseb.) Becc., Coccothrinax radiata (Lodd. ex Schult. et Schult. f.) Sarg., Porothrinax pumilio H. Wendl. ex Griseb., Thrinax aurata Kunth, Thrinax elegans Schult. et Schult. f., Thrinax elegantissima Hook. f., Thrinax ferruginea Lodd. ex Mart., nom. inval., Thrinax floridana Sarg., Thrinax gracilis Schult. et Schult. f., Thrinax maritima Lodd. ex Mart., Thrinax martii Griseb., Thrinax mexicana Lodd. ex Mart., Thrinax montana Lodd. ex Mart., Thrinax pumilio Lodd. ex Schult. et Schult. f., Thrinax wendlandiana Becc.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Thrinax radiata
Rozšíření: Nepříliš rozsáhlý areál se táhne od Floridy a Mexika, kde roste především podél pobřeží ve státech Quintana Róo a Yucatán, v Belize, Hondurasu a v Nikaragui, z Antilských ostrovů roste na Bahamách, Kubě, Jamajce a Hispaniole.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou křoviny nebo lesy na vápnitých píscích nebo korálových vápencích, zpravidla poblíž mořského pobřeží. Květy jsou opylovány větrem.
Thrinax radiata
Popis: Drobnější štíhlá beztrnná palma vysoká 3–10 m, kmínek mívá průměr 8–12 cm a je často výrazně kroužkovaný, na bázi rozšířený. Listy jsou dlanité, o průměru 1,2–1,6 m, zelené, na rubu sivé; čepel tvoří 50–68 úkrojků dlouhých 80–115 cm a širokých 5–6,5 cm, nanejvýš do poloviny srostlých a na vrcholu zašpičatělých; řapík je 35–95 cm dlouhý. Květenství vyrůstá mezi listy, je přímé (po odkvětu se ohýbá), latovité, 1,2–2,2 m dlouhé, toulec je asi 12 cm dlouhý, za květu bílý; vřeteno je ostnité; květy jsou oboupohlavné, drobné; 6 bílých okvětních lístků srůstá do 6zubého číškovitého útvaru, po odkvětu opadávajícího; tyčinek je 6–12; pestík má jednopouzdrý semeník a sloupkovitou čnělku. Plody jsou kulovité peckovice o průměru 7–8,2 mm, za zralosti bělavé, s papírovitou peckou.
Thrinax radiataThrinax radiata
Thrinax radiata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 2. 2015 (Belize, Lamanai).