THUNBERGIA ALATA Bojer ex Sims – smatavka

Syn.: Endomelas alata (Bojer ex Sims) Raf.
Česká jména: šmatatka (Presl 1846), smatavka (Mareček 2001)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Thunbergia alata

Rozšíření: Druh je původní v tropické východní Africe – od Súdánu a Etiopie přes Keňu a Tanzánii až po Mozambik a Jihoafrickou republiku. Vyskytuje se jako zplanělý i v mnoha dalších tropických oblastech světa – západní Afrika, Indie, střední Amerika, Tichomořské ostrovy, Austrálie aj. Pěstuje se také v mírném pásmu jako dekorativní letnička.

Ekologie: V tropických oblastech roste na vlhkých stanovištích, nezřídka v okolí lidských sídel, ale i na plantážích (například čajovníkových), většinou v oblasti pahorkatin, vystupuje však až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Ve své domovině kvete prakticky celoročně, u nás nejčastěji od června do září.

Thunbergia alata

Popis: Popínavá bylina, která se dokáže v tropických oblastech pnout až do výšky okolo 250 cm, v Evropě bývá nižší (zhruba 150 cm). Její listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až střelovité, 4–8 cm dlouhé. Květy jsou velké, nápadné, korunní trubka je zakřivená, koruna nálevkovitě zvonkovitá, 5četná, dosahuje až 4 cm v průměru, je obvykle žlutá, ale i bělavá nebo oranžová s černou skvrnkou, eventuálně i bez skvrnky. Plodem je tobolka.

Využití: Pěstuje se jako efektní letnička, v klimatických podmínkách střední Evropy ji však nelze pěstovat celoročně venku. Množí se výsevem.

Poznámka: Rod Thunbergia zahrnuje asi 200 druhů, se kterými se můžeme setkat ve střední a jižní Africe, na Madagaskaru a v tropické Asii. Některé z nich byly introdukovány do tropických oblastí Ameriky.
Vědecké jméno rodu odkazuje na švédského botanika C. P. Thunberga. České lidové jméno „černooká Zuzana“ pochází z anglického národního jména Black-eyed Susan vine.

Thunbergia alata
Thunbergia alata

Fotografováno v srpnu 2006 (Česko, Brno, fotografovaná rostlina pochází z kultury) a v srpnu 2012 (Polabí, kultura).