Syn.: Meyenia erecta Benth.
Česká jména: šmatatka (Presl 1846), smatavka (Mareček 2001)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Thunbergia erecta
Rozšíření: Pochází ze západní Afriky, kde roste od Senegalu po Kongo. Dnes se běžně pěstuje jako okrasný keř v tropech celého světa, například v jihovýchodní Asii, ve Střední Americe i na Floridě.
Ekologie: Na přirozených stanovištích roste keř v křovinách a v lesních lemech. Preferuje kyselé, dobře propustné půdy a plné slunce nebo polostín. Květy jsou opylovány hmyzem, příjemně sladce voní.
Popis: Keř, 200–300 cm vysoký, letorosty jsou čtyřhranné, světle hnědošedé, lysé. Listy jsou vstřícné, řapík je lysý, 2–6 mm dlouhý, čepel je vejčitá až eliptická, na bázi klínovitá, na okraji výrazně zvlněná, na vrcholu s úzkou ostrou špičkou, po obou stranách řídce pýřitá. Květy vyrůstají z paždí listů jednotlivě nebo ve 2květých vidlanech; květní stopka je 20–25 mm dlouhá, řídce pýřitá; listence jsou obvejčité, o rozměrech 13–20 × 8–13 mm, řídce chlupaté, na vrcholu špičaté, zprvu zcela zakrývají kalich; kalich je miskovitý, 3–10 mm dlouhý; korunní trubka je 2,5–4 cm dlouhá, zelenožlutá, zřetelně zakřivená, zhruba v třetině délky mírně zaškrcená a poté se nálevkovitě rozšiřuje, jícen je jasně žlutý, korunní cípy jsou oválné, tmavě fialové, řídce chlupaté. Plodem jsou téměř kulovité tobolky s koncovým zobánkem.
Využití: Jde o atraktivně kvetoucí okrasný keř, který dobře snáší seřezávání, a proto se hodí na živé ploty, s oblibou se pěstuje také jako součást smíšených výsadeb v městských parcích či na zahradách u domů. Je celkem běžně pěstován i ve sklenících botanických zahrad v mírném pásmu. Dobře se množí pomocí řízků. Existují i odlišně zbarvené zahradní kultivary (bílé, světle modré). V Africe a v jihovýchodní Asii je používán i v lidové medicíně. Rozdrcené listy údajně urychlují hojení ran a očních vředů. Pasta z rozdrcených listů smíchaná s rozšlehanými vejci se podává dětem jako prostředek k vypuzení střevních parazitů. Vzhledem k tomu, že syrová vejce jsou často kontaminovaná salmonelami, rozhodně se cestovatelům nedoporučuje tento recept zkoušet.
Thunbergia erecta
Thunbergia erecta
Thunbergia erecta
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya, Nong Nooch).