TITHONIA DIVERSIFOLIA (Hemsl.) A. Gray

Syn.: Helianthus quinquelobus Sessé et Moc., Mirasolia diversifolia Hemsl., Tithonia diversifolia var. glabriuscula S. F. Blake, Urbanisol tagetiflora var. diversifolius (Hemsl.) Kuntze, Urbanisol tagetiflora var. flavus Kuntze, Urbanisol tagetiflora f. grandiflorus Kuntze, Urbanisol tagetifolius f. grandiflorus Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tithonia diversifolia

Rozšíření: Druh pochází ze Střední Ameriky (Belize, Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama) a Mexika (severně po stát Sinaloa). Je pěstovaný a zdomácnělý v mnoha tropických a subtropických zemích dalších kontinentů, mnohde považovaný za plevel; invazivní v některých částech Afriky, Austrálie a na tichomořských ostrovech. Tithonia diversifolia je symbolem vietnamského města Da Lat a je květem thajské provincie Mae Hong Son.

Ekologie: Nejčastěji roste rozptýleně okolo vodních toků, cest a na narušené půdě v oblastech s nadmořskou výškou od 550 až do 1950 m. Při pěstování nemá významné požadavky na prostředí, nejlépe prospívá v oblastech s ročními srážkami 1000–2000 mm, částečně toleruje sucho. Kvete a plodí v průběhu celého roku. Drobná semena jsou snadno rozptylována větrem, vodou a zvěří.

Tithonia diversifolia

Popis: Jednoletá nebo víceletá bylina křovitého habitu, s dřevnatějícími lodyhami, dorůstá výšky 1,2–3 m. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, v obrysu vejčité, variabilní v tvaru: 3–7laločnaté (horní listy jsou někdy jednoduché); na bázi dlouze klínovité až křídlovitě sbíhající na řapík, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, 5–17 cm dlouhé, 3,5–12 cm široké, na okraji vroubkované, na dolním povrchu hustě pýřité. Vrchol větévek nese několik jednotlivých úborů o průměru až 15 cm, na stopkách 6–13 cm dlouhých. Květy jsou žluté až žlutě oranžové, liguly 3–6 cm dlouhé. Plody jsou nažky, 5 mm dlouhé.

Využití: Druh byl původně přenesen do Afriky a Asie jako okrasná rostlina. Dnes se používá jako krmivo pro drůbež, králíky, kozy a prasata, k topení, jako stavební materiál pro přístřešky a ke kontrole půdní eroze. Rychle roste a je využívaný jako velmi hodnotné zelené hnojivo, zvláště v afrických zemích. V tradiční asijské medicíně se používá při léčbě pohmožděnin, kožních onemocnění, žloutenky, zánětu močového měchýře, jako diuretikum a ke zlepšení funkce jater.

Poznámka: Rod Tithonia byl pojmenován po Tithonovi, podle řeckého bájesloví trojském princi, kterého milovala bohyně úsvitu Eos (– Eos si vyprosila u Dia pro Tithona nesmrtelnost, ale Zeus mu už neudělil věčné mládí. Stařičký Tithonus obtěžoval Eos neustálým blábolením, a tak ho pak v zoufalství proměnila v cikádu).

Tithonia diversifolia
Tithonia diversifolia
Tithonia diversifolia
Tithonia diversifolia
Tithonia diversifolia

Fotografováno dne 18. 2. 2014 (Srí Lanka, Ella).