TORDYLIUM APULUM L. – zapalička

Syn.: Condylocarpus apulus (L.) Hoffm., Condylocarpus humilis W. D. J. Koch, Pastinaca apula (L.) Koso-Pol.
Česká jména: zapalička (Presl 1846)
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Tordylium apulum

Rozšíření: Mediteránní druh rozšířený od Pyrenejského poloostrova přes jižní Evropu a severozápadní Afriku až po Turecko. Byl zavlečen i na jih Austrálie a do americké Arizony.

Ekologie: Roste v mediteránních křovinách, na úhorech, při okrajích polí a cest, v olivových hájích. Kvete od dubna do června.

Tordylium apulum

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 20–50 cm dlouhou, větvenou, měkce a spíše řídce chlupatou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, spodní s 2–4 páry lístků, které jsou vejčité, na okraji vroubkované, nejvyšší listy s lístky čárkovitými, celokrajnými. Květenství je složený okolík s 3–8 paprsky, dosahuje 3–7 cm v průměru; listeny obalu jsou nanejvýše 1 cm dlouhé, šídlovité, brvité; květy jsou 5četné, korunní lístky bílé, vnější s jedním korunním lístkem výrazně zvětšeným, 4–9 mm dlouhým, hluboce rozděleným na dva víceméně stejné díly. Plodem je elipsoidní, zploštělá, 5–8 mm dlouhá dvounažka, chlupatá, s vroubkovaným lemem.

Využití: Listy této rostliny se údajně regionálně používají jako koření.

Poznámka: Rod Tordylium zahrnuje kolem 15 druhů (jejich počet se v jednotlivých zdrojích notně liší), jedná se o druhy rozšířené v Mediteránu a na Blízkém východě. Až na jižní Moravu vzácně proniká zapalička největší (Tordylium maximum), která má na vnějších květech zvětšené 2–3 korunní lístky.

Tordylium apulum
Tordylium apulum
Tordylium apulum
Tordylium apulum

Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 16. 4. a 17. 4. 2008 (Itálie, Apulie, Gargano, Vieste a Mattinata); Naděžda Gutzerová, dne 15. 5. 2006 (Chorvatsko, ostrov Žirje).