TORNABENEA TENUISSIMA (A. Chev.) A. Hansen et Sunding

Syn.: Melanoselinum tenuissimum A. Chev.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Tornabenea tenuissima
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů. Vyskytuje se jen ve vyšších polohách ostrova Fogo, kde roste zejména na svazích široké kaldery sopky Pico. Jeden z 6–8 druhů endemického rodu Kapverdských ostrovů.
Ekologie: Vyskytuje se v rozvolněné křovinaté vegetaci na kamenitých a skalnatých svazích, zejména v místech, které jsou alespoň občas pod vlivem pasátové oblačnosti, v nadmořských výškách 600–1500 m.
Tornabenea tenuissima
Popis: Monokarpická víceletá bylina, vysoká až 1 m. Lodyha je prutnatě větvená, oblá, mělce rýhovaná. Listy jsou střídavé, nahlučené v dolní polovině lodyhy, vícenásobně zpeřené, v obrysu trojúhelníkovité; úkrojky posledního řádu jsou velmi úzké, čárkovitě kopinaté, 1–2 cm dlouhé. Květenství je bohatý složený okolík; obal je vyvinutý, tvoří je trojčetné nebo jednoduché, 1–1,5 cm dlouhé listeny; okolíčků je 20–30; listeny obalíčku jsou šídlovité, asi 5 mm dlouhé; květy jsou drobné, bílé. Dvounažky jsou drobné, žebrované, ale nekřídlaté.
Poznámka: Rod Tornabenea se na Kapverdských ostrovech rozrůznil pozoruhodným způsobem: ke vzniku druhů došlo především z důvodu geografické izolace na jednotlivých ostrovech. Pokud se na jednom ostrově (jde např. o ostrovy Fogo a Santo Antão) vyskytuje více druhů, jsou vázány na jiné části ostrova (i třeba na jiné rozpětí nadmořských výšek) a v nich na různé vegetační typy.
Tornabenea tenuissima
Tornabenea tenuissimaTornabenea tenuissima
Tornabenea tenuissima
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 11. 2006 (Kapverdy, Fogo: Monte Velha).