TOURNEFORTIA FULIGINOSA Kunth – svitoun

Syn.: Tournefortia rugosa Willd.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité

Tournefortia fuliginosa

Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v andské oblasti západní Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru a severního Peru.

Ekologie: Roste v horských vlhkých lesích a jejich lemech, společně například s druhy Alnus acuminata, Escallonia myrtilloides, Weinmannia fagaroides, druhy rodu Polylepis aj., objevuje se i v sekundární vegetaci, v nadmořských výškách od 2000 do 3500 m.

Tournefortia fuliginosa

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky okolo 6 m, s mladými větvemi v průřezu hranatými, hnědě chlupatými. Listy jsou střídavé nebo téměř vstřícné až vstřícné, řapíky jsou hnědě chlupaté, čepele eliptické až podlouhle eliptické, 12–16 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci drsné, na rubu chlupaté. Květy vyrůstají v terminálních dichotomicky větvených latách, které jsou 12–18 cm dlouhé, květy jsou poměrně malé, jen po jedné straně vřetene přisedlé, kalich je 5četný, chlupatý, koruna je 5četná, bílá. Plodem je kulovitá peckovice s vytrvávajícím kalichem na bázi.

Záměny: Od poněkud podobného druhu Tournefortia scabrida lze popisovaný druh odlišit oděním větví a řapíků – ty nejsou u druhého druhu nápadně hnědě chlupaté, ale spíše stříbřitě plstnaté, navíc jeho větve jsou v průřezu okrouhlé.

Tournefortia fuliginosa
Tournefortia fuliginosa
Tournefortia fuliginosa
Tournefortia fuliginosa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).