John Tradescant starší se narodil pravděpodobně roku 1570, zřejmě v Suffolku, zemřel 15. nebo 16. 4. 1638. Britský zahradník.

Pracoval jako vrchní zahradník u hraběte ze Salisbury v Hatfield House. V letech 1610–1611 navštívil Nizozemsko, kam byl vyslán pro ovocné stromy. Později vytvořil zahradu u Salisbury House v Londýně, v letech 1615–1623 zahradu St. Augustine´s Abbey pro lorda Edwarda Wottona. Následně se stal zahradníkem vévody z Buckhighamu, po zavraždění vévody (1628) se staral o královské zahrady, vinice a chov bource. Navštívil Rusko, Levantu (část Blízkého východu), Alžírsko, Nizozemsko, Paříž. Všude sbíral semena, cibule a různé kuriozity. Shromažďoval také vzorky rostlin od amerických kolonistů.
Působil jako zahradník, sběratel, cestovatel, přírodovědec, na svou dobu měl velmi všestranné znalosti. Z nasbíraných kuriozit vytvořil muzeum pro veřejnost Museum Tradescantianum.
Na jeho počest byl pojmenován rod Tradescantia L., podeňka, tradeskancie, Commelinaceae.
Tradescantia sp.
John Tradescant mladší, syn J. T. staršího, se narodil 4. 8. 1608 v Meopham v Kentu, zemřel 22. 4. 1662.
Studoval v Canterbury, měl stejné zájmy jako jeho otec. Po otci převzal funkci vrchního zahradníka krále Karla I. a vytvořil další zahrady v Anglii. Získával vzorky rostlin, sám v letech 1628–37 navštívil Virginii. Z Ameriky do Evropy přivezl magnólie, liliovník tulipánokvětý, tisovec dvouřadý, floxy, astry. Sbírky jeho i otcovy jsou dnes součástí Asmolean Museum v Oxfordu.