Syn.: Phylica rhizophora D. Dietr., Phylica stipularis L., Trichocephalus rhipophorus (C. Presl) Eckl. et Zeyh., Walpersia dregeana C. Presl; Walpersia rhipophora C. Presl; Walpersia stipularis (L.) Reissek
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Trichocephalus stipularis
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provincii Western Cape, zhruba od horské skupiny Cedarberg po Kapský poloostrov a na východ po městečko Knysna. Téměř všechny lokality leží ve floristické Kapské provincii, ale okrajově na sever přesahuje i do provincie Západokapské. Monotypický rod Trichocephalus se odlišuje od blízce příbuzného rodu Phylica přítomností palistů.
Ekologie: Stanovištěm jsou pískovcové svahy a plošiny v územích se zimními dešti a výrazným letním srážkovým propadem. Vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m. Požáry překonává dobrou schopností zmladit z kořenové hlavy.
Trichocephalus stipularis
Popis: Stálezelený nízký erikoidní keřík, vysoký 0,2–1,5 m; větvičky jsou plstnaté. Listy jsou střídavé, kratičce řapíkaté, čárkovitě kopinaté, 0,7–1,5 cm dlouhé a 2–3 mm široké, na líci olysalé, na rubu šedavě vlnaté, na okraji podvinuté; palisty jsou drobné, šídlovité, 2–3 mm dlouhé. Pětičetné drobné květy tvoří koncové kulovité strbouly, jsou podepřeny růžovými, bíle vlnatými listeny; kalich je krátce srostlý, s prodlouženými osinatými cípy, na vnější straně chlupatými; korunní lístky jsou štětinovité; tyčinek je 5; semeník je spodní, trojpouzdrý, báze čnělky je obklopena chlupatým nektariovým diskem. Plody jsou tobolky, při otevírání vystřelují semena; semena nesou masíčko.
Poznámka: K druhu Trichocephalus stipularis se vztahuje i linnéovské jméno Lachnaea conglomerata; rod Lachnaea patří do čeledi Thymelaeaceae a zahrnuje rovněž erikoidní keříky. Zmíněné jméno není podloženo herbářovou položkou, ale je založeno na ilustraci v díle Exoticarum aliarumque minus cognitarum plantarum centuria prima, kterou v roce 1678 vydal gdaňský přírodovědec Jacob Breyne (1637–97). Na této ilustraci je však zobrazen právě náš druh z čeledi Rhamnaceae.
Trichocephalus stipularis
Trichocephalus stipularisTrichocephalus stipularis
Trichocephalus stipularis
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, výstup na Stolovou horu).