TRICHODESMA INDICUM (L.) Lehm.

Syn.: Boraginella indica (L.) Kuntze, Borago indica L., Trichodesma amplexicaule Roth, Trichodesma hirsutum Edgew.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Trichodesma indicum

Rozšíření: Asijský druh, vyskytuje se od východního Afghánistánu přes Pákistán a Indii do Bangladéše, Barmy a Thajska, také na Srí Lance a zřejmě i v Malajsii; původnost výskytu na Filipínách je nejistá. Udává se rovněž z Mauricia a Réunionu, stejně jako na pobřeží východní Afriky zde ale zřejmě není původní.

Ekologie: Provází ruderální stanoviště, úhory, okraje cest; vystupuje do nadmořské výšky kolem 900 m.

Trichodesma indicum

Popis: Jednoletá bylina, tvoří bohatě větvené trsy, celá pokrytá 2 typy chlupů – krátkými, téměř přitisknutými, asi 0,3 mm dlouhými, a tuhými, odstálými, asi 0,6 mm dlouhými, které vyrůstají z cibulkovité báze. Listy jsou střídavé; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je čárkovitě obkopinatá až kopinatá, 3,5–8,5 cm dlouhá a 0,6–2 cm široká; největší listy jsou uprostřed lodyhy. Květenství je řídký, chudý vijan s listeny podobnými listům; květní stopky jsou 1–2,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 10–12 mm dlouhé, na bázi ouškaté; koruna je kolovitá až nálevkovitá, asi 1,5 cm v průměru, nachová narůžovělá nebo namodralá, poněkud delší než kalich, korunní cípy zašpičatělé; prašníky nesou osinaté přívěsky; čnělka je 0,5 cm dlouhá. Tvrdky jsou 4–5 mm dlouhé, na hřbetě hladké.

Využití: Rostlina má hořkou chuť a v lidovém léčitelství se užívá při horečce, střevních obtížích, kožních onemocněních, jako močopudný prostředek, ale i jako protijed při hadím uštknutí.

Trichodesma indicum
Trichodesma indicum
Trichodesma indicum
Trichodesma indicum
Trichodesma indicum
Trichodesma indicum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 31. 3. 2017 (Barma, Pagan) a Věra Svobodová, dne 23. 2. 2018 (Barma, u řeky Iravádí na cestě do města Amarapura).