Syn.: Boraginella scottii (Balf. f.) Kuntze
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Trichodesma scottii
Rozšíření: Endemit Sokotry, kde se vyskytuje v nejvyšší centrální části žulového pohoří Haghier, celý areál nedosahuje ani 20 km2. Na ostrově rostou ještě 2 další endemické druhy téhož rodu, od nichž se však vzhledem nápadně odlišuje.
Ekologie: Druh lesního podrostu, kde preferuje poněkud otevřenější, polostinná místa na světlinách, v nadmořských výškách 850–1300 m. Lokality tohoto druhu jsou ovlivňovány vyššími srážkami, než celý zbytek ostrova: dosahují až 1000 mm za rok, část z nich přichází ve formě mlh. Průměrné roční teploty zde dosahují kolem 20 °C. Vztah k vlhčímu a stinnějšímu prostředí je patrný na dosti měkkých a širokých listech.
Trichodesma scottii
Popis: Menší keřík s přímými prutovitými větvemi, asi 1–1,5 m vysoký. Na větvích vyrůstají přisedlé, vstřícné, vejčité, až 12 cm dlouhé, tmavozelené listy se srdčitou bází. Květenství je tvořené velmi zkrácenými vijany, takže poněkud připomíná okolík. Květy nápadně velké, pětičetné, nicí, asi 5 cm dlouhé, zvonkovité, vejčité kališní lístky s dlouze zašpičatělými cípy dosahujícími téměř délky koruny, korunní lístky jsou bílé, s dosti krátkou širokou trubkou. Tvrdky připomínají tvarem plody užanek (Cynoglossum), ale jsou mnohem větší, okrouhlé, každá má asi 15 mm v průměru, na hřbetě s nápadnou, valem ohraničenou vmáčklou ploškou, mezi nimi dlouho vytrvává prodloužená čnělka.
Trichodesma scottiiTrichodesma scottii
Trichodesma scottii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: pohoří Haghier).