TRICHOLOMA PORTENTOSUM (Fr.) Quél. – čirůvka havelka / čírovka sivá

Syn.: Agaricus portentosus Fr., Gyrophila portentosa (Fr.) Quél., Gyrophila sejuncta var. portentosa (Fr.) Quél., Melanoleuca portentosa (Fr.) Murrill
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité

Tricholoma portentosum

Tricholoma portentosum

Rozšíření: Celý mírný pás severní polokoule.

Ekologie: Roste od října do listopadu jednotlivě nebo v malých skupinkách na písčitých půdách. Tvoří mykorhizu se smrky a borovicemi. Je velmi citlivá na čistotu ovzduší

Popis: Průměr klobouku až 12 cm, zpočátku je kuželovitě klenutý, později plochý s tupým hrbolem, na okrajích zprohýbaný. Barva klobouku je šedostříbřitá, někdy s fialovým odstínem, pokožka je vláknitá, hladká, ve stáří paprsčitě rozpraskaná a lze ji téměř z celého povrchu oloupat. Lupeny jsou bělavé, později šedé, velmi křehké, zoubkem přisedlé ke třeni. Třeň je válcovitý, na povrchu hladký, vláknitý, při poranění na vzduchu žloutne. Vůně je mírná, zemitá, chuť lehce nakyslá, příjemná. Výtrusný prach je bílý.

Záměny: Záměna je možná např. za šedé čirůvky, dále za penízovku širokolupennou (Megacollybia platyphylla), event. štítovku jelení (Pluteus cervinus).

Poznámka: Výborná jedlá houba, nutnost získat při jejím sběru určitou zkušenost, některé šedé čirůvky jsou jedovaté, penízovka širokolupenná je mírně jedovatá.

Tricholoma portentosum

Fotografováno dne 1. 12. 2006 (Česko, Veselé pod Rabštejnem).