Syn.: Agaricus aurantius Batsch, Agaricus rutilans Schaeff., Agaricus rutilans Schaeff. var. rutilans, Agaricus rutilans var. xerampelinus (Sowerby) Pers., Agaricus serratis Bolton, Agaricus variegatus Scop., Agaricus xerampelinus Sowerby, Agaricus xerampelinus Scop., Cortinellus rutilans (Schaeff.) Karsten, Gymnopus rutilans (Schaeff.) Gray, Gymnopus rutilans (Schaeff.) Quél., Gymnopus rutilans (Schaeff.) Dumée, Tricholoma rutilans (Schaeff.) P. Kumm., Tricholoma rutilans (Schaeff.) P. Kumm. var. rutilans, Tricholoma variegatum (Scop.) Fr., Tricholomopsis rutilans var. variegata (Scop.) Bon, Tricholomopsis variegata (Scop.) – čirůvka šafránka, čirůvka červenožlutá
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Tricholomopsis rutilans
Rozšíření a ekologie: Je rozšířená v mírném pásmu severní a jižní polokoule. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách od června do listopadu na trouchnivějících pařezech a kmenech jehličnanů, hlavně borovic a smrků. Objevuje se i v suchých obdobích.
Popis: Klobouk má průměr 4–15 cm, v mládí je polokulovitě vyklenutý, žlutou pokožku má souvisle pokrytou červenofialovými šupinkami, později je až rozložený, žlutá pokožka je mezi oddálenými šupinkami dobře patrná. Lupeny jsou 4–10 mm vysoké, zlatožluté, přirostlé zoubkem ke třeni, ostří lupenů je tupé, vločkaté. Třeň je vysoký 4–12 cm, do 2 cm tlustý, válcovitý, plný, světle žlutý, purpurově šupinkatý až plstnatý, někdy excentrický. Dužnina je nažloutlá až žlutá, vůně nevýrazná, zemitá, chuť nakyslá, lehce svíravá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, vejčitě elipsoidní, hladké, 5,8–6,7 × 4,3–5,3 µm velké.
Využití: V některých starších atlasech je uváděná jako jedlá houba horší kvality, vhodná do směsí a k nakládání do octa. Jinak je označována za nejedlou – může způsobovat zdravotní potíže.
Záměny: Podobná je vzácnější šafránka ozdobná (Tricholomopsis decora), která má ovšem šupinky olivově hnědé. Třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium) je drobnější a zbarvení na klobouku je žluté a cihlové.
Tricholomopsis rutilansTricholomopsis rutilans
Tricholomopsis rutilans
Fotografováno 5. 10. 2008 (Horská Kvilda) a 14. 10. 2008 (Roztoky).