Syn.: Selenodesmium cupressoides (Desv.) Copel.
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité
Trichomanes cupressoides
Rozšíření: Poměrně velký areál zřejmě zabírá tropickou Afriku od Guineje po Gabon, ve východní Africe byl zjištěn v Tanzánii, Zambii, Malawi, Mozambiku a v Zimbabwe, dále roste na Komorách, Madagaskaru, Maskarénách, Seychelách, v jihovýchodní Asii v Malajsii, Indonésii, na Filipínách, Tchaj-wanu, a dále na Nové Guineji, v severní Austrálii a na Nové Kaledonii. Areál bude zřejmě v budoucnu třeba korigovat na základě vyjasnění taxonomických vztahů k blízkým druhům (viz poznámka).
Ekologie: Tropická rostlina vázaná na zastíněná stanoviště s permanentně vysokou vzdušnou vlhkostí, nejčastěji roste na kamenech nebo na bázích zamechovatělých kmenů, řidčeji i ve volné půdě.
Trichomanes cupressoides
Popis: Oddenek je krátce plazivý. Listy jsou řapíkaté, jejich čepel je 3–4krát zpeřená, v obrysu vejčitá až kopinatá, 11–20 cm dlouhá a 3,5–10 cm široká; vřeteno je úzce křídlaté; úkrojky posledního řádu jsou špičaté nebo zaokrouhlené, asi 0,2 mm široké. Sporangia vznikají ve vřetenovitých pohárcích poblíž vyústění žilek, uzavírající chlopně jsou celokrajné, okrouhlé.
Poznámka: Jméno tohoto druhu je postaveno na rostlinách ze Seychel; z Réunionu byl popsán velmi podobný typ jako Trichomanes parviflorum Poir. – zda jsou oba typy totožné, dosud není jednoznačně prokázáno. V tropické Americe se vyskytuje další podobný taxon Trichomanes rigidum: k němu se možná vztahují i údaje o výskytu T. cupressoides v západní Africe.
Trichomanes cupressoides
Trichomanes cupressoides
Trichomanes cupressoides
Trichomanes cupressoides
Trichomanes cupressoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2., 6. a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Morne Blanc a Mare aux Cochons; ostrov Praslin: Salazie).