TRICHOSANTHES CUCUMERINA L. – vlasokvět okurkový

Syn.: Anguina cucumerina (L.) Kuntze, Cucumis anguinus (L.) L., Involucraria anguina (L.) M. Roem., Trichosanthes amara Blanco, Trichosanthes ambrozii Domin, Trichosanthes anguina L., Trichosanthes brevibracteata Kundu, Trichosanthes colubrina Jacq., Trichosanthes locuniana Naves, Trichosanthes pachyrrhachis Kundu, Trichosanthes pedatifolia Miq., Trichosanthes petala Buch.-Ham. ex Wall.
Česká jména: vlasokvět obecný, vlasokvět okurkový (Presl 1846), okurkovník, chichinda (Valíček 2002)
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Trichosanthes cucumerina
Rozšíření: Přírodní forma (označovaná jako T. c. var. cucumerina) je rozšířena v jižní až východní Asii, v oblasti od Indie až po Filipíny, dál zasahuje až do severní Austrálie a na ostrovy západního Pacifiku; druh byl zdomácněn (var. anguina – tzv. „hadí tykev“), pravděpodobně v Indii, pěstuje se stále především v jižní a jihovýchodní Asii, méně v tropické Africe.
Ekologie: Vlhké tropické lesy až do nadmořské výšky dolem 1500 m, převážně v řidších a nižších porostech nebo na jejich okrajích.
Popis: Jednoletá popínavá rostlina několik metrů dlouhá, zachycující se 2–3klanými úponky; kořeny bělavé a částečně ztloustlé; celá rostlina je krátce jemně ochmýřená, s charakteristickým pachem; lodyha tenká (do 2 cm), hranatá, listy střídavé, s krátkými řapíky (do 5 cm), s 3–5 různě výraznými laloky, do 15 cm velké; pětičetné květy jednotlivé (samičí) nebo v chudokvětých květenstvích (samčí), stopkaté (u samčích jsou stopky až 30 cm dlouhé), drobné (kolem 1 cm bez dřípení), s trubkovitým kalichem a široce rozevřenou korunou, bílé, s dřípenými okraji korunních lístků (typický znak rodu – viz latinské jméno). Plody jsou velmi protáhlé, 0,5–1,8 m dlouhé a štíhlé (kolem 3–8 cm v průměru), špičaté, víceméně zahnuté, různou měrou do spirály stočené, okrouhlého průřezu; jsou křehké, s měkkým povrchem, nejčastěji bílozeleně pruhované, ale i jednobarevné (např. bílé nebo oranžové), postupně se barví do červena; planá forma má plody mnohem kratší, dlouhé jen kolem 10 cm. Dužnina je bělavá, postupně červenající, ve středu s několika desítkami kolem 1,5 cm velkých, podlouhlých, hnědých, nepříliš zploštělých semen se zvlněným okrajem a tvrdým osemením, s vysokým obsahem oleje (přes 40 %).
Využití: Plody nemají výraznou výživnou hodnotu (kolem 2 % bílkovin a 3 % cukrů) a jedí se po tepelné úpravě (některé typy jsou syrové hořké) nezralé (při délce 30–40 cm) i v plné zralosti. Medicínské využití je značně rozsáhlé – v minulosti byly např. kořeny používány jako drastické projímadlo a antihelmintikum, dávidlo i dezinfekce, listy na kožní potíže, semena na snižování horečky, jako abortivum atp., moderní výzkumy potvrdily i protirakovinné nebo hypoglykemické účinky.
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Trichosanthes cucumerina
Fotografovaná rostlina pochází z kultury.