TRIDAX PROCUMBENS L.

Syn.: Chrysanthemum procumbens (L.) Sessé et Moc., Amellus pedunculatus Ortega ex Willd., Balbisia divaricata Cass., Balbisia elongata Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tridax procumbens

Rozšíření: Pochází z tropických oblastí Ameriky (Mexiko, Střední Amerika, Venezuela, Kolumbie, Peru, Bolívie, severní Argentina, Brazílie), je rozšířen do všech tropických i subtropických oblastí Země, roste i v mírném pásmu. V řadě zemí považován za nebezpečný plevel (např. některé státy USA).

Ekologie: Roste na suchých slunných stanovištích, na stráních, pastvinách, polích, kolem cest, na narušených místech, od mořského pobřeží až do 2000 m n. m.

Tridax procumbens

Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, větvené, dlouhé 30–50 cm, řídce až hustě chlupaté. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, jednoduché, v obrysu střelovité až vejčité s klínovitou bází, na okraji s velkými zuby až ostrými laloky, jsou dlouhé 3–7 cm a široké 1–4 cm, chlupaté na obou stranách. Květenství je terminální hlávka o průměru 1–2 cm na vzpřímených stopkách 10–25 cm dlouhých. Listeny zákrovu jsou vejčité, zašpičatělé, 5–6 mm dlouhé, chlupaté. Jazykovitých květů je 5(–6), liguly jsou asi 5 mm dlouhé, na vrcholu 3zubé, krémově bílé. Trubkovité květy v disku jsou žluté až hnědožluté, zakončené pěti nazpět ohnutými trojúhelníkovými chlupatými segmenty. Plody jsou tvrdé černé nažky 2 mm dlouhé, pokryté jemnými chloupky a na jednom konci opatřené chmýrem asi 5 mm dlouhým. Jedna rostlina vyprodukuje až 1500 nažek, které jsou větrem rozneseny do značných vzdáleností.

Využití: Má antimikrobiální účinky, stimuluje hojení ran, používá se k zastavení krvácení, na snížení krevního tlaku, jako vlasové tonikum.

Tridax procumbens
Tridax procumbens
Tridax procumbens
Tridax procumbens

Fotografovaly Věra Svobodová, ve dnech 17. 4. 2010 (Jemen, Mocha) a 16. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate), a Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).