TRIFOLIUM ACAULE Steud. ex A. Rich. – jetel / ďatelina

Syn.: Trifolium petitianum A. Rich.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Trifolium acaule

Rozšíření: Endemit vysokohoří ve východní Africe; s jistotou je znám z Eritrey a Etiopie, existují však i údaje o výskytu v Keni.

Ekologie: Vyskytuje se na afroalpinských mezických stanovištích, zejména v krátkostébelných trávnících nad horní hranicí lesa. Lokality leží v nadmořské výšce nad 3000 m.

Trifolium acaule

Popis: Nizoučká vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a velmi zkrácenými nadzemními lodyhami vyrůstajícími v polštářovitých trsech. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, trojčetné, lístky jsou přisedlé, tuhé, obkopinaté, asi 6 mm dlouhé a 3 mm široké, lysé, na okraji drobně pilovité, vynikle žilkované; palisty jsou jen na bázi přirostlé k řapíku, s štětinovitě protaženou špičkou. Květy vyrůstají po 2–3 na krátkých stopkách podepřených kopinatými, štětinovitě protaženými listeny kratšími než stopky, někdy jsou květy jednotlivé; kalich je asi 6 mm dlouhý, lysý, s kopinatými zuby; koruna je asi 1,2 cm dlouhá, růžová. Plody jsou drobné lusky ukryté v kalichu.

Poznámka: Velmi význačná rostlina nejvyšších poloh Simienských hor i masivu Abuna Yosef, v obou územích patří v nadmořských výškách nad 3600 m k nejnápadnějším poduškovým bylinám.

Trifolium acaule
Trifolium acaule
Trifolium acaule

Fotografováno ve dnech 30. 10. a 6. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Geech; Lalibela, masiv Abuna Yosef, na vrcholu).