Syn.: Maxillaria macrantha (Barb. Rodr.) Molinari
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Trigonidium macranthum
Rozšíření: Druh byl popsán z brazilského pohoří Serra dos Órgãos (stát Rio de Janeiro), vyskytuje se zřejmě i v Amazonii.
Ekologie: Roste epifyticky v tropických deštných lesích, kvete v lednu a únoru.
Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami elipsoidními až vejcovitými, zploštělými, až 7 cm dlouhými a 4,5 cm širokými, na vrcholu zaokrouhlenými, z nichž vyrůstají 2 listy, které jsou eliptické, 17–20 cm dlouhé a 5–5,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Stvol je vystoupavý až přímý, vyrůstá z paždí pochvy pod pahlízou, je až 14 cm dlouhý, nepřesahuje listy, zelený; listeny jsou krátké, blanité; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, asi 4 cm dlouhé a 1,2 cm široké, na vrcholu zašpičatělé až hrotité, žluté až lehce nazelenalé, na vnitřní straně načervenalé až naoranžovělé, vnitřní okvětní lístky jsou kopisťovité, nanejvýš 1,5 cm dlouhé, nažloutlé, s výraznými purpurovými žilkami, na vrcholu špičaté, pysk je asi 1 cm dlouhý, žlutý, červeně tečkovaný. Plodem je tobolka, asi 3,5 cm dlouhá.
Záměny: Z dalších brazilských zástupců tohoto rodu můžeme zmínit kupříkladu druh Trigonidium latifolium, jehož listy jsou o něco užší, na vrcholu tupé, listeny delší a vnější okvětní lístky jsou jen špičaté, dva listy na pahlíze má i Trigonidium obtusum, jehož listy jsou ještě užší, jen asi 2,5 cm široké, vnější okvětní lístky jsou žlutozelené až nahnědlé, vnitřní okvětní lístky bílé, jen na vrcholu oranžovohnědé, žilky jsou rovněž purpurové. Druhy Trigonidium acuminatum a Trigonidium turbinatum mají na pahlízách jen jediný list.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako jiné orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Tento neotropický rod zahrnuje asi 13 druhů s areály rozloženými v pásu od jižního Mexika až po východní Brazílii.
Trigonidium macranthum
Trigonidium macranthum
Trigonidium macranthum
Trigonidium macranthum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Jardim Botânico de Manaus A. Ducke).