TRINIA DALECHAMPII (Ten.) Janch. – bezobalka

Syn.: Apinella frigida (Boiss. et Heldr.) Kuntze, Meum dalechampii Ten., Rumia frigida Boiss. et Heldr., Trinia frigida (Boiss. et Heldr.) Drude, Trinia glaberrima var. bosniaca Beck, Trinia vulgaris var. dalechampii (Ten.) DC.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Trinia dalechampii
Rozšíření: Areál se skládá ze dvou částí. Západní leží v Itálii, kde roste v centrálních Apeninách od provincie Marche po skupinu Pollino v provincii Basilicata, východní na Balkáně, kde se vyskytuje v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Albánii, Kosovu, Makedonii a Řecku.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské louky a pastviny nad horní hranicí lesa v nadmořských výškách 1300–2500 m, dává přednost vápenci.
Trinia dalechampii
Popis: Nizoučká vytrvalá dvoudomá bylina, dorůstá výšky 5–12 cm; oddenek je silný, vertikální, mnohohlavý, na vrcholu čupřinatý; lodyha je rýhovaná. Listy jsou 2krát zpeřené, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité, asi 5 mm dlouhé a 1 mm široké, na vrcholu tupé. Květenství samčích rostlin je složený okolík s 5–8 okolíčky, samičí rostliny mají okolík s 5–7 okolíčky na nestejně dlouhých stopkách; obal i obalíček chybějí; květy jsou velmi drobné, jednopohlavné; kalich je nezřetelný; korunní lístky jsou bělavé nebo nazelenalé. Plody jsou elipsoidní, 2–3 mm dlouhé dvounažky, merikarpia mají na hřbetě 7 žeber, 3 primárními a 4 sekundárními.
Poznámka: Na Balkáně se střetá s podobným, ale zpravidla poněkud větším taxonem Trinia glauca subsp. carniolica, který se odlišuje přítomností listenů obalíčku a pouze 3 primárními žebry na hřbetě merikarpií.
Trinia dalechampii
Trinia dalechampii
Trinia dalechampii
Trinia dalechampii
Trinia dalechampii
Trinia dalechampii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore a Sella di Monte Aquila).