Syn.: Triplaris macombii var. rufescens Donn. Sm.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Triplaris melaenodendron
Rozšíření: Středoamerická dřevina, hlavní část areálu se rozkládá od jižního Mexika po Panamu, v Jižní Americe roste ještě v Kolumbii a Ekvádoru.
Ekologie: Stanovištěm jsou poloopadavé lesní porosty v tropickém klimatu s výraznější periodou sucha. Převládá v nížinách a pahorkatinách, ale místy vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1100 m.
Triplaris melaenodendron
Popis: Poloopadavý dvoudomý strom vysoký 5–25 m; kmen štíhlý, s šedou až světle kaštanovou šupinovitou borkou; mladší větve s podélně uspořádanými lenticelami, duté, přehrádkované, uvnitř často s koloniemi agresivních mravenců. Listy jsou střídavé; palisty jsou 2–3 cm dlouhé, ukrývají pupeny; řapík je 0,4–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, 15–35 cm dlouhá a 6–18 cm široká, lysá, na bázi uťatá, poněkud asymetrická, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, se souběžnými žilkami, které se spojují a spojené lemují okraj listu. Samčí květy tvoří husté latovitě uspořádané, 2–14 cm dlouhé hrozny, jejich kalich je asi 0,5 cm dlouhý, s 6 cípy, koruna chybí, tyčinek je 9, asi 0,7 cm dlouhých; samičí květy jsou v terminálních nebo úžlabních, latovitě sestavených hroznech, nápadné, s 1,5 cm dlouhou kališní trubkou a 3 prodlouženými vnějšími a 3 krátkými vnitřními cípy, vnější cípy jsou 3–4,2 cm dlouhé a 0,6 cm široké, hnědočervené, jemně chlupaté, koruna chybí, gyneceum tvoří trojboký svrchní semeník. Plody jsou nažky chráněné vytrvalým, papírovitým okvětím 4–6 cm dlouhým.
Triplaris melaenodendronTriplaris melaenodendron
Triplaris melaenodendron
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).