TRIPTERIS VAILLANTII Decne.

Syn.: Osteospermum vaillantii (Decne.) Norl., Tripteris angustissima S. Moore, Tripteris cheiranthifolia Sch. Bip., nom. inval., Tripteris lordii Oliv. et Hiern
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Tripteris vaillantii

Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe (Eritrea, Etiopie, Džibutsko, Somálsko, Keňa, Uganda, Tanzanie), směrem na sever dosahuje podél pobřeží také do Súdánu a Egypta. Na Arabském poloostrově roste zejména na jihu v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, na Sinajském poloostrově a v Jordánsku a Izraeli, také na Sokotře.

Ekologie: Provází trávníky, řídké křoviny, případně savanu s akáciemi a myrhovníky, také ruderalizovaná místa na okrajích cest a úhory; převážně v územích s krátkými, ale pravidelně přicházejícími srážkami. Vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.

Tripteris vaillantii

Popis: Jednoletá nebo krátkověká bylina, na bázi někdy poněkud dřevnatá, dorůstá výšky 50(–150) cm; celá rostlina bývá žláznatě chlupatá, poněkud lepkavá a s dosti výrazným odérem; stonky jsou vystoupavé až přímé, oblé. Listy jsou střídavé, eliptické až úzce kopinaté, 1,5–11,5 cm dlouhé a 0,4–3 cm široké, na bázi zúžené a ke stonku poněkud objímavě přisedající, oddáleně zubaté s 2–10 páry zoubku, ale někdy až peřenoklané, na vrcholu špičaté nebo tupé a s nasazenou špičkou; nejvyšší listy někdy celokrajné. Úbory jsou jednotlivé nebo tvoří řídký hrozen nebo latu, přímé, ale za plodu nicí; stopky úborů jsou 1–14 cm dlouhé; zákrov je 4–7 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou jednořadé, v počtu 10–14, kopinaté, 2–6 mm dlouhé, špičaté, s výjimkou blanitého okraje hustě chlupaté; jazykovité květy jsou samičí, s ligulou 5–7 mm dlouhou, sytě žlutou, trubkovité květy jsou oboupohlavné, 3–3,5 mm dlouhé, rovněž žluté. Nažky jsou v obrysu obvejčité, 6–11 mm dlouhé, s 3 výraznými, 1–3 mm širokými, blanitými, často načervenalými nebo nachovými křídly; chmýr chybí.

Tripteris vaillantii
Tripteris vaillantii
Tripteris vaillantii

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, Hajjarah).