Syn.: Cotyledon fascicularis Aiton, Cotyledon paniculata L. f., Cotyledon paniculata Thunb., Cotyledon tardiflora Bonpl., Sedum fasciculare Kuntze
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Tylecodon paniculatus
Rozšíření: Roste v Namibii a v Jihoafrické republice, zde v provinciích Northern a Western Cape, zcela okrajově i na západě provincie Eastern Cape.
Ekologie: Nejčastějším stanovištěm jsou skalnaté svahy a rokliny, ale může se vyskytovat i na pobřežních písčinách. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m.
Tylecodon paniculatus
Popis: Vytrvalý poloopadavý sukulentní keřík často bizarního vzhledu, vysoký 0,5–2 m; kmínek bývá nepravidelně ztloustlý, až 60 cm v průměru, může připomínat bonsaj. Listy jsou dužnaté, střídavé, obvejčité, 6–12(–25) cm dlouhé a 3–10(–12) cm široké, zelené až žlutozelené, lysé nebo drobně žláznaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je vrcholičnatá lata tvořená 3–6 vijany, každý s 4–10 květy; vřeteno květenství i květní stopky jsou červené; květy jsou 5četné; kalich je 4–6 mm dlouhý, červený, se špičatými cípy; koruna je trubkovitá, 12–16 mm dlouhá, žlutooranžová až červená, v ústí s tmavočervenými skvrnami, vně lysá nebo žláznatá, uvnitř roztroušeně chlupatá, korunní cípy jsou (8–)10–13 mm dlouhé, nazpět zakřivené, oranžové; 10 tyčinek přirůstá ke korunní trubce; gyneceum tvoří 5 volných plodolistů se svrchním semeníkem a dlouhou čnělkou.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) tento taxon figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Tylecodon je blízce příbuzný rodu Cotyledon, odlišuje se střídavými, v létě opadávajícími listy. Je do něj řazeno 40–45 druhů, rostoucích převážně v aridních územích v Namibii a na jihozápadě Jihoafrické republiky.
Tylecodon paniculatus
Tylecodon paniculatus
Tylecodon paniculatus
Tylecodon paniculatus
Tylecodon paniculatus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Cape Point).