Hornomoravský úval, U Strejčkova lomu – přírodní památka

Na okraji vápencového Strejčkova lomu, asi 2 km severozápadně od Krčmaně (okres Olomouc) byla 2. 6. 1952 vyhlášena přírodní památka o rozloze 2,37 ha. Už od roku 1941 byla oblast chráněná Svazem spolků pro okrašlování a ochranu domoviny v Praze. Těžba vápence je v této oblasti doložena už z roku 1513.

U Strejčkova lomu

Zdejší zvlněná travnatá step na podloží devonských vápenců se vzácnými druhy xerotermních rostlin a skalních společenstev byla důvodem zřízení chráněného území v nadmořské výšce okolo 220 metrů. Výskyt jedné z největších populací koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) na Moravě byl také důvodem zařazení lokality do programu NATURA 2000.

U Strejčkova lomu

Na lokalitě roste řada typických druhů jako je silně ohrožený koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), jehož populace čítala v roce 2000 až 3570 trsů, dále len žlutý (Linum flavum), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), rozrazil klasnatý (Veronica spicata), žluťucha menší (Thalictrum minus), škarda ukousnutá (Crepis praemorsa), hořec brvitý (Gentianopsis ciliata), hvězdnice chlumní (Aster amellus) nebo hvězdnice zlatovlásek (Galatella linosyris). Některé z uvedených druhů zde mají severní hranici svého výskytu na Moravě. Na tyto druhy jsou pak velmi těsně vázány např. vzácné druhy motýlů.

U Strejčkova lomu

V minulosti bylo území přímo ohrožováno zemědělským a průmyslovým využíváním okolí, především splachy z polí, úlety pesticidů, ale také přirozenou sukcesí. Po vytvoření ochranného pásma a zavedení pravidelného sečení, odstraňování sena a náletových dřevin se tyto nepříznivé vlivy podařilo částečně omezit. Výrazným problémem tak zůstává nezákonný sběr atraktivních druhů rostlin k dekorativním účelům.

U Strejčkova lomu

Fotografováno v srpnu 2012.