Čeleď: Pedaliaceae R. Br. – sezamovité
Uncarina decaryi
Rozšíření: Madagaskarský endemit, vyskytuje se jen na jihu ostrova v provincii Toliara.
Ekologie: Provází suché trnité lesy a křoviny na píscích nebo vápencích, lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 350 m.
Popis: Opadavý keř nebo malý stromek vysoký 5–8 m; kmínek může mít u báze až 30 cm v průměru, ale horní, řídce žláznatě chlupaté větvičky dosahují v průměru jen 4–5 mm. Listy jsou střídavé; řapík je 4–10 cm dlouhý; čepel je dlanitolaločná až dlanitosečná, s 3–5(–7) úkrojky, na líci zelená, velmi krátce řídce nežláznatě chlupatá, na rubu hustě šedobíle chlupatá, s promíšenými žláznatými chlupy dvou velikostí. Květy jsou úžlabní, na stopkách asi 2 cm dlouhých; kalich je srostlý, 5cípý, 6–12 mm dlouhý, řídce žláznatě chlupatý; koruna je asi 5 cm dlouhá, souměrná, se žlutavou až žlutozelenou trubkou a zlatožlutými cípy, v ústí červená až červenohnědá, na povrchu jemně žláznatá; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum srůstá z 2 plodolistů, semeník je svrchní, přehrádka je neúplná. Tobolka je smáčknutá, nekřídlatá, zobanitá, asi 2 cm dlouhá, s 2 typy osténků, delší mají kotvičkovité háčky k uchycení v srsti zvířat.
Poznámka: Nevelká čeleď, do níž náleží jen asi 13 rodů a 50–70 druhů, které rostou v tropech od Afriky přes jižní Asii až do Austrálie. Na Madagaskaru je původní jen rod Uncarina, do nějž náleží celkem 14 druhů, ale žádný z nich se mimo tento ostrov nevyskytuje.
Uncarina decaryi
Uncarina decaryi
Uncarina decaryi
Uncarina decaryi
Uncarina decaryi
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d’Antsokay).