URENA LOBATA L. – drásalka

Syn.: Urena americana L. f., Urena grandiflora DC., Urena lobata var. americana (L. f.) Gürke, Urena lobata var. trilobata (Vell.) Gürke, Urena reticulata Cav., Urena trilobata Vell.
Česká jména: drásalka (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Urena lobata

Rozšíření: Pochází z východní Asie (Bhútán, Dárdžiling, Čína, Kambodža, Indie, Japonsko, Laos, Barma, Vietnam), rozšířena téměř do všech tropických a subtropických oblastí světa, pantropický plevel, v některých oblastech invazivní (Ekvádor, Mikronésie, Fidži, Polynésie, Havaj, Papua-Nová Guinea, Réunion).

Ekologie: Roste kolem cest, na okrajích lesů, pastvinách a narušených plochách, je problematickým plevelem na plantážích vytrvalých rostlin. Nejčastěji v malých nadmořských výškách, ale i v 1500 m, ve vlhčích oblastech s průměrnými ročními srážkami kolem 1400–3000 mm. Snáší mírné zasolení.

Urena lobata

Popis: Jednoletá bylina nebo i vytrvalý polokeř, 50–200 cm vysoký. Jediný přímý kmínek je nízko chudě větvený, borka je hladká, vláknitá, mladé výhony jsou někdy načervenalé. Větve hvězdovitě plstnaté nebo olysalé, často tmavě červené. Vegetativní části velmi proměnlivé. Listy střídavé, řapíkaté, široce vejčité až okrouhlé, o průměru 4–12 cm, šedozelené, na vrcholu hranaté až mělce 3laločné, báze srdčitá nebo zaoblená, pilovitý okraj, většinou alespoň na spodní straně hustě hvězdovitě chlupaté, palisty nitkovité, 2–4 mm dlouhé. Na okrajové (distální) části stonku mají čepele listů tvar protáhlý až kopinatý. Květy axilární, většinou jednotlivé, někdy v malých skupinkách, o průměru 1,5 cm, 5četné. Stopky květů asi 3 mm dlouhé, 5cípý vnější kalíšek větší než kalich, korunní lístky růžově fialové s tmavší bází, 1–2 cm dlouhé, vnější povrch kalichu i koruny hvězdovitě chlupatý. Nitky tyčinek jsou spojeny do sloupce dlouhého 15 mm obklopujícího semeník a čnělku, na vrcholu 8laločná chlupatá blizna. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 6–10 mm, na povrchu s jemnými zahnutými ostny, které se snadno zachytí na kůži, v srsti a na oblečení.

Urena lobata

Urena lobata

Využití: Z rostlin se získávají vlákna (známá pod názvem aramina) vlastnostmi podobná jutovým vláknům. Využívají se především pro výrobu lan, provazů a koberců. Studují se hypoglykemické účinky z extraktů z kořene. V Malajsii a na ostrově Jáva se listy a kůra rostliny považují za antikoncepci.

Poznámka: Jedná se o polymorfní druh, který má řadu vnitrodruhových taxonů, například:
Urena lobata subsp. lobata – nelaločnaté nebo mělce laločnaté listy.
Urena lobata var. henryi – čepel listů okrajových částí eliptická s protaženými konci, blanitá, naspodu drobně šedopýřitá. Výskyt Hubei ve střední Číně.
Urena lobata var. scabriuscula – čepel listů okrajových částí rostliny vejčitá nebo téměř okrouhlá, okraj pilovitý, ostatní čepele vzácně laločnaté, báze téměř srdčitá, vrcholek obvykle 3laločný; listence nitkovité, trochu delší než sepaly, petaly 10–13 mm. Výskyt Čína, Indie, Malajsie.
Urena lobata var. yunnanensis, čepel listů okrajových částí rostliny vejčitá nebo eliptická, okraj nepravidelně zubatý, naspodu hustě šedobíle hvězdovitě a drobně pýřitá; květy téměř svazečkovitě, velmi vzácně jednotlivě, listence asi 4 mm dlouhé, kratší než sepaly; petaly růžové, 15–25 mm dlouhé. Výskyt Čína, provincie Guangxi, Guizhou, Sichuan, Yunnan.

Urena lobata

Fotografováno dne 3. 4. 2011 (Vietnam, Cat Ba).