Syn.: Lentibularia vulgaris var. americana (A. Gray) Nieuwl. et Lunell, Megozipa macrorhiza (Leconte) Raf., Utricularia macrorhiza Leconte, Utricularia vulgaris var. americana A. Gray
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Utricularia vulgaris subsp. macrorhiza
Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál tohoto poddruhu se rozkládá ve východní Asii, kde roste na východ od Altaje a Himálaje po Kamčatku, a dále v Severní Americe od Aljašky až po atlantické pobřeží, na jih zasahuje snad až do severního Mexika.
Ekologie: Vodní karnivorní rostlina, roste v jezerech, tůních, pomalu tekoucích vodních kanálech, ale i v rýžových polích. Přezimuje pomocí přezimovacích pupenů (turionů). Vystupuje až do nadmořské výšky 3500 m.
Utricularia vulgaris subsp. macrorhiza
Popis: Ponořená vytrvalá rostlina; lodyhy jsou nitkovité, větvené. Listy jsou střídavé, 1,5–6 cm dlouhé, vícenásobně členěné na nitkovité, slabě zploštělé úkrojky, které nesou po stranách a na vrcholu krátké brvy; lapací měchýřky jsou mezi listovými úkrojky, 1,5–5 mm dlouhé. Květenství je přímé, vyčnívá z vody na stopce 10–30 cm dlouhé a nese 3–12 květů; listeny jsou široce vejčité, 3–7 mm dlouhé, přisedlé; květní stopky jsou 0,6–1,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou vejčité, 2,5–5 mm dlouhé; koruna je žlutá, 1,2–2 cm dlouhá, dolní pysk je příčně eliptický až široce vejčitý, na bázi s výrazným příčným valem, na okraji nápadně dozadu ohrnutý, ostruha je přibližně stejně dlouhá jako dolní pysk, výrazně nahoru zakřivená, horní pysk je široce vejčitý, uťatý; tyčinky jsou 2; semeník nese zřetelnou bliznu. Plody jsou kulovité tobolky na zakřivených stopkách, dorůstají asi 5 mm v průměru.
Záměny: Od nominátního poddruhu Utricularia vulgaris subsp. vulgaris se liší delší a výrazně zakřivenou ostruhou. Oba poddruhy se setkávají v Číně. Blízce příbuzná bublinatka jižní (Utricularia australis) se od obou poddruhů bublinatky obecné liší víceméně rovným dolním pyskem a také absencí plodů, neboť je sterilní a množí se jen vegetativně.
Utricularia vulgaris subsp. macrorhiza
Utricularia vulgaris subsp. macrorhiza
Fotografováno dne 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Manning Provincial Park, Rein Orchid Trail).