VALERIANA PYRENAICA L. – kozlík / valeriána

Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Valeriana pyrenaica
Rozšíření: Nevelký areál zabírá Pyreneje, kde roste na francouzské i španělské straně, pohoří Cordillera Cantabrica a další horské skupiny v severní části Pyrenejského poloostrova.
Ekologie: Roste především ve vysokobylinné vegetaci podél vodních toků, převážně v lesním stupni. Lokality leží v nadmořských výškách 50–1500(–2000) m.
Popis: Statná vytrvalá bylina se silným nevětveným oddenkem; lodyha je zpravidla jen jediná, až přes 2 m vysoká, dutá, hustě chlupatá až olysalá. Listy jsou vstřícné, na žilnatině a řapíku chlupatá; přízemní a dolní lodyžní listy mají řapík (10–)12–25(–40) cm dlouhý, čepel je celistvá, vejčitá až okrouhlá, (5–)6,5–18(–22) cm dlouhá a (6–)7–20(–25) cm široká, často se srdčitou bází, na okraji vroubkovaná nebo pilovitá, horní listy jsou často téměř přisedlé, rovněž jednoduché, vejčité až kopinaté, řidčeji trojsečné až peřenosečné, při bázi s 1–2 páry kopinatých, 3–6 cm dlouhých zašpičatělých úkrojků. Květenství je bohatá vrcholičnatá lata; květy jsou drobné, oboupohlavné; koruna je (3–)4–5,5 mm dlouhá, růžová, v korunní trubce krátce pýřitá, nejdelší korunní cíp je až 2,5 mm dlouhý; semeník je spodní, lysý. Nažky jsou 3,5–5 mm dlouhé, na průřezu vypouklé, na vrcholu s úzkým blanitým lemem a 11–16 opadavými štětinkami.
Valeriana pyrenaica
Valeriana pyrenaica
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).