Kuba, Valle de Viñales

Nejzápadnější částí Kuby, provinciemi Artemisa a Pinar del Río, se v délce zhruba 160 km táhne horský masiv Cordillera de Guaniguanico. Řeka Río San Diego jej rozděluje na dvě části: západní se nazývá Sierra de los Órganos, východní Sierra del Rosario. Nejvyšší horou tohoto pohoří je Pan de Guajaibón, která dosahuje nadmořské výšky 699 m. Není to tedy horský masiv nikterak mohutný, přesto v něm najdeme celou řadu pozoruhodností.

Valle de Viñales

Největším zdejším turistickým lákadlem je krasová oblast Valle de Viñales s rozlohou 132 km2, která byla v roce 1999 zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a současně byla prohlášena kubánským národním parkem. Důvody, které vedly k zapsání oblasti na tento prestižní mezinárodní seznam, byly především povahy kulturní: zdejší vesnice a statky si dodnes uchovaly archaický koloniální ráz, při obdělávání polí se navíc používají stále původní, po několik století nezměněné staré pracovní postupy. Zdejší poměry tedy dobře dokládají kulturní vývoj ostrovů v Karibiku. Oblast byla osídlena už v předkolumbovské éře, původní obyvatelstvo dodnes připomínají petroglyfy dochované v některých jeskyních. V druhé polovině 17. století se zde usadili první farmáři, jejich hlavní komoditou se stal tabák. Krajina se proměnila, avšak zemědělství ji výrazněji nepoškodilo. Větší změny nastaly až v 19. století, promítly se především ve vegetaci v údolí. Přesto je tato lokalita dodnes velmi cenná i z botanického hlediska.

Valle de Viñales

Na Kubě roste celkem něco přes 7000 druhů cévnatých rostlin, z nichž je údajně asi 50 % endemických (podle Lista roja de la flora vascular cubana, 2005). Celkový počet rostlinných druhů v oblasti Valle de Viñales je odhadován na 889. Kromě endemitů antilských, k nimž patří třeba brutnákovitý keř Bourreria virgata, broméliovitá Hohenbergia penduliflora, jesencovitý keř Maytenus buxifolia, statnější dřevina Pachira emarginata (Malvaceae) nebo kapradina Thelypteris sclerophylla (Thelypteridaceae), tu najdeme také endemity ryze kubánské nebo dokonce i velmi lokální.

Valle de Viñales

Geologicky je údolí Viñales tvořeno vápenci a břidlicemi. Ve vápencových částech oblasti se kromě pastvin a zemědělské půdy setkáme s poloopadavými lesy s dominantním dubem Quercus cubana, březulou Bursera simaruba (Burseraceae), se stále vzácnější bobovitou dřevinou Cynometra cubensis nebo s menším trubačovitým stromkem Ekmanianthe actinophylla (jen tak úplně mezi řečí: na Kubě, ale třeba i na sousední Hispaniole se můžeme častěji setkat se jmény rostlin odkazujícími na jakéhosi Ekmana – není to nikdo jiný, než skvělý švédský botanik Erik Leonard Ekman, který se zasloužil o poznání květeny Antil více, než kterýkoli jiný badatel; sám popsal na 2000 nových druhů rostlin a jeho jedinečné sbírky mají dodnes nedocenitelný význam).
Velmi charakteristickým prvkem zdejší krasové krajiny jsou tzv. mogoty, což jsou izolované kopce tvaru kužele či homole výrazně vystupující nad okolní rovinu. Právě vápencové mogoty představují středobod zdejší druhové diverzity, jen na nich údajně roste na 660 druhů rostlin, z nichž 150 je kubánských endemitů, 60 druhů je pak endemických úzce. Jednotlivé mogoty a rokliny mezi nimi se často značně odlišují ekologickými podmínkami, které na nich panují – liší se délkou přímého slunečního svitu i vlhkostí stanoviště. To přispívá ke značné vyhraněnosti jednotlivých typů zdejší endemické flóry.

Valle de Viñales

A tak na stinných a vlhkých vápencích najdeme například zcela unikátní paleoendemickou a ještě k tomu kriticky ohroženou cykasovitou rostlinu Microcycas calocoma, nevysychavý stín preferuje také lobelka Lobelia cubana. Přímo na severně orientovaných skalnatých svazích vzácně najdeme pozoruhodný druh Dorstenia roigii (Moraceae), podobné podmínky miluje i velmi vzácná Justicia roigii. Stín však vyhledávají i kriticky ohrožená hvězdnicovitá Salmea umbratilis, o málo častější Salmea glaberrima nebo pěkná červenokvětá rostlinka Rhytidophyllum rupincola (Gesneriaceae). Poněkud sušší stanoviště poloopadavých lesů hostí zase velmi vzácnou aralkovitou dřevinu Aralia rex nebo též endemický strom Clusia brittonii. Ještě sušší vrcholky a svahy mogot nabízejí vhodné podmínky pro dřeviny Spathelia brittonii (Rutaceae) či Lantana strigosa (Verbenaceae). No a místa nejsušší jsou domovem hvězdnicovitého keříku Lepidaploa aronifolia nebo kaktusu Leptocereus prostratus. Liány tu zastupuje dřevitý druh Gouania ekmanii (Rhamnaceae).
Zcela jinou podobu mají lokality břidličné, ty totiž z části pokrývají jehličnaté lesy s borovicí karibskou (Pinus caribaea) a endemickou borovicí Pinus tropicalis. Roste tu mimo jiné i endemický vřesovcovitý keř Bejaria cubensis nebo mořenovitá Roigella correifolia. Obě tyto lesní vegetační formace doplňují i xerofilní křoviny s Agave tubulata (Asparagaceae) a Siemensia pendula (Rubiaceae).

Valle de Viñales

Mezi naprosto nejvzácnější rostliny oblasti patří kromě již zmíněného památného cykasu Microcycas calocoma též například kaktusy Leptocereus assurgens a Leptocereus ekmanii, pryšcovitá rostlina Acalypha mogotensis, broméliovitá Tillandsia capitata nebo prvosenkovitý keř Ardisia mogotensis a keříček Daphnopsis calcicola (Thymelaeaceae). Velmi vzácně se na mogotách vyskytuje i kapradina Ctenitis melanochlamys (Dryopteridaceae) a poloopadavý keřík Erythroxylum mogotense (Erythroxylaceae), až při úpatí kopců roste ojediněle také vyšší strom Pera oppositifolia (Peraceae) nebo úzce endemický poddruh karibského ořešáku Juglans jamaicensis subsp. insularis (Juglandaceae).

Valle de Viñales

Objevuje se tu ovšem i sekundární vegetace, zaznamenáme třeba výsadby afrického bobovitého druhu Dichrostachys cinerea, jihoasijského kryškovce Syzygium jambos i avokáda Persea americana. Nelze zapomenout, že oblast je stále využívána zemědělsky, nepřehlédnutelné jsou tabákové plantáže, rozvíjí se zde rovněž turistický průmysl, lokalita uvedená v seznamu památek UNESCO přitahuje pozornost návštěvníků. A údajně tu byly nalezeny i stopy seriálového hrdiny majora Zemana, právě tady se totiž několik dílů této povedené televizní taškařice natáčelo.

Valle de Viñales

Endemické rostliny Kuby vyskytující se v oblasti Valle de Viñales:
Acalypha mogotensis (Euphorbiaceae)
Acalypha pendula (Euphorbiaceae)
Adiantopsis rupicola (Pteridaceae)
Agave tubulata (Asparagaceae)
Ancistranthus harpochiloides (Acanthaceae)
Aralia rex (Araliaceae)
Ardisia dentata (Primulaceae)
Ardisia mogotensis (Primulaceae)
Aristolochia tigrina (Aristolochiaceae)
Arthrostylidium cubense (Poaceae)
Arthrostylidium reflexum (Poaceae)
Banara brittonii (Salicaceae)
Bejaria cubensis (Ericaceae)
Bursera shaferi (Burseraceae)
Ceratopyxis verbenacea (Rubiaceae)
Clusia brittonii (Clusiaceae)
Cnidoscolus bellator (Euphorbiaceae)
Cynometra cubensis (Fabaceae)
Daphnopsis calcicola (Thymelaeaceae)
Dorstenia roigii (Moraceae)
Ekmanianthe actinophylla (Bignoniaceae)
Erythroxylum mogotense (Erythroxylaceae)
Gaussia princeps (Arecaceae)
Gesneria celsioides (Gesneriaceae)
Gochnatia montana (Asteraceae)
Gouania ekmanii (Rhamnaceae)
Guettarda calyptrata (Rubiaceae)
Helicteres calcicola (Malvaceae)
Helietta glaucescens (Rutaceae)
Juglans jamaicensis subsp. insularis (Juglandaceae)
Justicia roigii (Acanthaceae)
Lantana strigosa (Verbenaceae)
Lepidaploa aronifolia (Asteraceae)
Leptocereus assurgens (Cactaceae)
Leptocereus ekmanii (Cactaceae)
Leptocereus prostratus (Cactaceae)
Lobelia cubana (Campanulaceae)
Marcgravia evenia (Marcgraviaceae)
Matelea tigrina (Apocynaceae)
Microcycas calocoma (Zamiaceae)
Omphalea hypoleuca (Euphorbiaceae)
Pavonia achanioides (Malvaceae)
Pera oppositifolia (Peraceae)
Phinaea pulchella (Gesneriaceae)
Pieris cubensis (Ericaceae)
Pilea hemisphaerica (Urticaceae)
Pinus tropicalis (Pinaceae)
Plinia rubrinervis (Myrtaceae)
Protium cubense (Burseraceae)
Psidium tomasianum (Myrtaceae)
Quercus cubana (Fagaceae)
Rhamnidium nipense (Rhamnaceae)
Rhytidophyllum rupincola (Gesneriaceae)
Roigella correifolia (Rubiaceae)
Salmea glaberrima (Asteraceae)
Salmea umbratilis (Asteraceae)
Siemensia pendula (Rubiaceae)
Spathelia brittonii (Rutaceae)
Tabebuia calcicola (Bignoniaceae)
Tillandsia praschekii (Bromeliaceae)
Thouinia nervosa (Sapindaceae)
Varronia lenis (Boraginaceae)
Varronia sauvallei (Boraginaceae)
Verhuellia hydrocotylifolia (Piperaceae)
Vriesea dissitiflora (Bromeliaceae)
Woehleria serpyllifolia (Amaranthaceae)
Zanthoxylum dictyophyllum (Rutaceae)

Valle de Viñales

Další druhy rostlin zaznamenané v této oblasti:
Amyris elemifera (Rutaceae)
Anemia speciosa (Anemiaceae)
Anthurium venosum (Araceae)
Asclepias curassavica (Apocynaceae)
Asplenium abscissum (Aspleniaceae)
Asplenium cristatum (Aspleniaceae)
Asplenium dentatum (Aspleniaceae)
Asplenium dimidiatum (Aspleniaceae)
Asplenium monodon (Aspleniaceae)
Asplenium serratum (Aspleniaceae)
Ateleia gummifera (Fabaceae)
Bourreria virgata (Boraginaceae)
Bursera simaruba (Burseraceae)
Byttneria microphylla (Malvaceae)
Casearia aculeata (Salicaceae)
Cheilanthes microphylla (Pteridaceae)
Chiococca alba (Rubiaceae)
Christella dentata (Thelypteridaceae)
Clidemia hirta (Melastomataceae)
Conostegia xalapensis (Melastomataceae)
Ctenitis melanochlamys (Dryopteridaceae)
Cynanchum ephedroides (Apocynaceae)
Dichrostachys cinerea (Fabaceae)
Duranta erecta (Verbanaceae)
Ekmanianthe longiflora (Bignoniaceae)
Erythroxylum areolatum (Erythroxylaceae)
Garcinia aristata (Clusiaceae)
Gyminda latifolia (Celastraceae)
Hemionitis palmata (Pteridaceae)
Hohenbergia penduliflora (Bromeliaceae)
Jacquinia aculeata (Primulaceae)
Leucothrinax morrisii (Arecaceae)
Maytenus buxifolia (Celastraceae)
Microgramma heterophylla (Polypodiaceae)
Momordica charantia (Cucurbitaceae)
Nephrolepis hirsutula (Nephrolepidaceae)
Olyra latifolia (Poaceae)
Pachira emarginata (Malvaceae)
Pecluma dispersa (Polypodiaceae)
Peperomia rotundata (Piperaceae)
Persea americana (Lauraceae)
Picramnia pentandra (Picramniaceae)
Pinus caribaea (Pinaceae)
Pisonia aculeata (Nyctaginaceae)
Plumeria obtusa (Apocynaceae)
Pouteria sessiliflora (Sapotaceae)
Psychotria horizontalis (Rubiaceae)
Psychotria tenuifolia (Rubiaceae)
Selenicereus grandiflorus (Cactaceae)
Sticherus bifidus (Gleicheniaceae)
Syzygium jambos (Myrtaceae)
Thelypteris patens (Thelypteridaceae)
Thelypteris sclerophylla (Thelypteridaceae)
Thunbergia fragrans (Acanthaceae)
Tillandsia canescens (Bromeliaceae)
Tillandsia capitata (Bromeliaceae)
Tillandsia fasciculata (Bromeliaceae)
Tillandsia usneoides (Bromeliaceae)
Trichilia glabra (Meliaceae)
Trichilia havanensis (Meliaceae)
Valeriana scandens (Caprifoliaceae)
Voyria parasitica (Gentianaceae)
Zanthoxylum pimpinelloides (Rutaceae)

Valle de Viñales

Fotografovala Mirka Židová, v listopadu 2016.