Syn.: Celsia brevipedicellata Engl.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Verbascum brevipedicellatum
Rozšíření: Pochází z hor východní Afriky, výskyt byl prokázán v Etiopii, Jižním Súdánu, Keni, Ugandě, Tanzánii, Rwandě, Burundi a ve východním pohraničí Konga.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky, křoviny a vřesovcové porosty, lokality leží v nadmořských výškách 1800–3200 m.
Verbascum brevipedicellatum
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 50–150 cm; stonky jsou jednoduché nebo chudě větvené. Dolní listy jsou řapíkaté, celistvé nebo peřenoklané s 1–2 páry úkrojků na bázi, 7,5–12 cm dlouhé a 3,2–3,8 cm široké, svraskalé, žláznatě chlupaté, na bázi široce zaokrouhlené, na okraji vroubkované; lodyžní listy jsou přisedlé, celistvé, s uťatou až téměř srdčitou bází. Květenství je volný zdánlivý hrozen; květní stopky jsou za plodu (0,6–)1–2 cm dlouhé; listeny jsou 2–3krát kratší než stopky; květy jsou 5četné, 2,6–3 cm v průměru; kališní cípy jsou podlouhlé, oddáleně zubaté; koruna je kolovitá, sytě žlutá, na bázi s tmavočerveným skvrnami často splývajícími do věnečku; tyčinky jsou 4, dvoumocné, žluté, dlouze fialově chlupaté. Plody jsou vejcovité tobolky 8–10 mm dlouhé.
Verbascum brevipedicellatum
Verbascum brevipedicellatum
Verbascum brevipedicellatum
Verbascum brevipedicellatum
Fotografováno dne 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).