VERBASCUM DENSIFLORUM Bertol. – divizna velkokvětá / divozel veľkokvetý

Syn.: Verbascum thapsiforme Schrader, Verbascum cuspidatum Schrader, Verbascum phlomoides subsp. thapsiforme (Schrader) Čelak., Verbascum velenovskyi Horák
Česká jména: divizna velikokvětá (Presl 1846), divizna velkokvětá (Kubát 2002)
Slovenská jména: divozel veľkokvetý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum densiflorum

Rozšíření: Evropský druh, na severu areál zasahuje až do jižního Švédska, na východě po střed evropské části Ruska, Gruzii a Ázerbájdžán, na jihu se objevuje ještě ve Španělsku a Portugalsku, střední Itálii a severním Řecku.

Ekologie: Roste především na ruderálních stanovištích, na rumištích a skládkách, často se také pěstuje v zahradách i v jejich okolí. Kvete od července do září.

Popis: Dvouletá bylina, dosti statná, 70–150(–200) cm vysoká. Lodyha je přímá, listy podlouhle kopinaté až široce eliptické, přízemní přisedlé, střední a horní lodyžní listy sbíhavé, oboustranně plstnaté. Světle žluté květy vyrůstají v hustém, často větveném lichoklasu. Koruna je žlutá, dosahuje 3–5 cm v průměru. Plodem je tobolka.

Záměny: Pro léčebné účely se využívá i blízce příbuzná divizna sápovitá (Verbascum phlomoides), která má však horní lodyžní listy nesbíhavé. Naopak se nevyužívá divizna malokvětá (Verbascum thapsus) s květy (jak jméno napovídá) nikoli 3–5 cm velkými, ale jen 1,2–2,5 cm a prašníky 2 dolních tyčinek nikoliv jen 1–2× kratšími než nitky, ale až 3–4× kratšími.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je zařazena mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (C4a).

Využití: Divizna velkokvětá se využivá v tradiční medicíně i farmakologii, používá se při onemocnění dýchacích cest, mírní dráždění horních dýchacích cest a zvyšuje bronchiální sekreci.

Verbascum densiflorum
Verbascum densiflorumVerbascum densiflorum
Verbascum densiflorum
Verbascum densiflorum

Fotografováno dne 4. 7. 2006 (Slovensko, Bretka).