VERONICA PEREGRINA L. – rozrazil cizí / veronika cudzia

Syn.: Veronica chillensis Kunth, Veronica sherwoodii M. Peck, Veronica xalapensis Kunth
Česká jména: rozrazil cizí (Kubát 2002)
Slovenská jména: veronika cudzia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Veronica peregrina

Rozšíření: Původní výskyt zahrnoval zřejmě Severní a Střední Ameriku. Do Evropy byl zavlečen v 2. polovině 19. století, dnes dále roste i v Jižní Americe, ve východní Asii (včetně Tibetu), v Austrálii a Oceánii (např. Havajské ostrovy).
V Česku byl tento rozrazil dosud zaznamenán na několika lokalitách v nižších a středních polohách Čech i Moravy, na Slovensku se v Podunají stal součástí přirozené pobřežní vegetace.

Ekologie: V oblasti původního rozšíření roste nejčastěji na okrajích cest, vodních toků a ve vysýchavých loužích. V Evropě roste na rumištích, na okrajích polí a cest, občas proniká na břehy vod a do vegetace obnažených den.

Veronica peregrina

Popis: Jednoletá bylina s přímou, 5–25 cm vysokou, často nevětvenou, ale někdy rozkladitě od báze větvenou lodyhou, lysou nebo s roztroušenými žláznatými chlupy. Listy jsou vstřícné, nejdolejší krátce řapíkaté, ostatní přisedlé, podlouhlé až obkopinaté, 1–3 cm dlouhé a 0,3–0,7 cm široké, na bázi zaokrouhlené až uťaté, celokrajné nebo na okraji řídce vroubkované nebo pilovité, na vrcholu tupé. Květenství je všestranný hrozen; listeny jsou úzce kopinaté až čárkovité, až 1 cm dlouhé, celokrajné; květní stopky jsou 0,5–2 mm dlouhé, kratší než listeny i kalich, neprodlužují se ani za plodu; kalich je 4–5 mm dlouhý, jen na bázi srostlý, cípy jsou čárkovité nebo kopinaté; koruna je čtyřčetná, kolovitá, 2–4 mm v průměru, kratší než kalich, bílá nebo velmi světle modrá; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní. Plodem je široce obsrdčitá, 3–3,5 mm dlouhá lysá nebo drobně žláznatá tobolka, na okraji v horní části výrazně kýlovitá, na vrcholu s mělkým zářezem, se sotva patrnou čnělkou.

Poznámka: V oblasti původního areálu se rozlišují lysá subsp. peregrina a žláznatá subsp. xalapensis (Kunth) Pennell. První je původní zřejmě jen v atlantické Severní Americe, ale zavlečena byla i na jiné kontinenty, druhá se vyskytuje prakticky v celé primární i sekundární americké části areálu, objevuje se adventivně i v Jižní Americe (sever Argentiny, střední i jižní Chile, jih Brazílie, Uruguay) i na jihovýchodě Austrálie a v Tasmánii.

Veronica peregrina
Veronica peregrina
Veronica peregrina
Veronica peregrina

Fotografovala Jana Humpolíčková, ve dnech 17. a 28. 5. 2012 (Česko, Morava, Bystřice pod Hostýnem).