VERONICA TRILOBA (Opiz) Wiesb. – rozrazil trojlaločný / veronika

Syn.: Veronica hederifolia var. triloba Opiz, Cochlidiospermum lappago (Schrank) Opiz, Veronica hederifolia subsp. triloba (Opiz) Čelak.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Veronica triloba

Rozšíření: Druh je původní pravděpodobně v jihovýchodní Evropě a v Turecku, jako archeofytní plevel se vyskytuje na Balkáně a ve střední Evropě.

Ekologie: Polní plevel. Doba květu březen až květen.

Biotop

Veronica triloba

Popis: Bylina s lodyhami poléhavými, 5–20 mm dlouhými, chlupatými. Listy i listeny jsou krátce řapíkaté, masité, čepel listů je širší než dlouhá, tmavozelená, na bázi uťatá, většinou 3laločná. Květní stopky se po odkvětu neprodlužují. Kališní cípy jsou trojúhelníkovitě srdčité, 4–6 mm dlouhé, po okraji hustě krátce brvité. Koruna je malá, 3–5 mm velká, tmavomodrá. Plodem jsou tobolky o délce 2,5–3,5 mm.

Ohrožení a ochrana: V Česku se rozrazil trojlaločný vyskytoval kdysi poměrně hojně, nyní je na většině míst výskytu vyhuben. Velmi vzácně se objevuje v severozápadních Čechách, na jihovýchodní Moravě a u obce Rovná na Strakonicku. Pro svoji vzácnost je zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2t). Na Slovensku zranitelný druh (VU).

Veronica triloba

Fotografováno dne 22. 4. 2007 (Česko, Čechy, u obce Rovná).