Victor Yarema se objevil v naší ilustrátorské soutěži poněkud tajemně – v jeho prvním mailu nebylo ani jediné slovo a jméno odesilatele znělo trochu exoticky. V příloze mailu jsem ale našel kresby, které mě okamžitě zaujaly. A nebyl jsem sám, koho jeho precizní kresba okouzlila. Od odborné poroty mohl každý adept soutěže O nejlepší botanickou ilustraci roku 2011 získat maximálně 130 bodů. On jich dostal 129… Co dodat? Samozřejmě zvítězil!
Victor Yarema
Tak povídej, Victore, jak to s Tebou je?
Kdo jsem a odkud jsem, už víte. Opravdu nemám co o sobě vyprávět. Mám si něco vymyslet?

Jasně, klidně vymýšlej, přeháněj!
Jsem ze Zakarpatí, obec Velyki Lazy. Studoval jsem na Užhorodské univerzitě, obor botanika. Tam jsem se seznámil s Čechy, kteří mi pomohli dostat se sem. Trvalo to hrozně dlouho a bylo to náročné. Mohl bych napsat o tom nějaké povídky, škoda, že nemám na to talent, ale to by stálo za to. Teď už jsem v Čechách rok. Moc se mi tady líbí.

Tak sláva, už víme aspoň odkud jsi! Co koníčky, máš nějaké?
Rád čtu, knihy jsou moje vášeň od malička. Od knížek jsem se dostal k zájmu o přírodu, až pak jsem si začal kreslit. Většinou to byla zvířata nebo příroda. O výtvarných technikách vím málo, spíš nic. Kreslím jen tak pro sebe, anebo když mám volný čas. Od univerzitních let zkouším kreslit botanickou ilustraci. Nejsou to pořád ještě úplně vydařené obrázky, ale jsou to aspoň skoro ty druhy. Určitě musím mít ještě čas na vylepšování, zkusím to v soutěži příští rok znova.

Jak ses dostal právě ke studiu botaniky?
Co si pamatuju, zajímala mě vždycky zoologie a paleontologie. Ani nevím, proč jsem botanik. Po univerzitě jsem se krátkou dobu zabýval taky sadovnictvím. A zkusil jsem si i lodní modelářství.

Botanika, zoologie, paleontologie, ilustrace… co s tím vším chceš dál dělat? Jaké máš plány do budoucna?
Chtěl bych udělat opravdu pěkný atlas nebo klíč rostlin, podle kterého by mohl určit kytku snadno každý, nejen odborníci. A chtěl bych se podívat do Afriky.
Jinak bych chtěl ještě pogratulovat všem laureátům této soutěže, ať se jim všechno daří, přeji mnoho úspěchů! A určitě na shledanou!
Victor Yarema
Gratuluji našemu vítězi, přeji mu, aby se mu jeho sen vytvořit ilustrovaný klíč podařilo realizovat! Sám si ho hned pořídím! Připomeňme si zde jeho soutěžní práce a přidejme ještě několik dalších Victorových kreseb, které jsme od něj získali až po soutěži – je vidět, že stále tvoří!
Victor Yarema
Victor YaremaVictor Yarema
Victor Yarema
Victor Yarema
Victor YaremaVictor Yarema
Victor Yarema