Villa byla postavena v 11. století jako šlechtické sídlo rodiny Acconciajoco. Později tu rodina Fusco začala budovat renesanční zahrady.
Villa Cimbrone

Villa Cimbrone

Latinské jméno cimbronium označuje místo, kde dřeviny poskytují dřevo vhodné pro stavbu lodí. A středomořským dřevinám se zde opravdu daří – v parku vidíme mohutné cypřiše (Cupressus sempervirens), pinie (Pinus pinea) a další jehličnany.
Na konci 19 století si vilu oblíbil anglický cestovatel Ernest William Beckett, lord Grimthorpe, který považoval Ravello za „nejlepší místo na světě“. Shromáždil kolem sebe řadu významných osobností, které pomohly vybudovat a vylepšit jak vlastní villu, tak i okolní zahrady. Z nejvýznamnějších zahradních architektů a zahradníků, kteří zde pobývali, je možné jmenovat např. Harolda Peto, Edwina Lutyense a Gertrudu Jekyll. Jejich péčí vznikla zahrada, která skombinovala italské klasické zahrady s romantickými zahradami anglickými.
V zahradě je použita řada exotických dřevin (původní bylinné výsadby se víceméně nedochovaly), které jsou kombinovány s prvky zahradní architektury, jako jsou fontány, sochy, antické chrámy či pavilony. Vše je doplněno záhony letniček. Pěkná jsou též loubí porostlá popínavými dřevinami – především vistáriemi (Wisteria sp.).
Villa Cimbrone
Terase dominuje otevřený čajový pavilon postavený v arabském stylu. Před ním je několik sloupů s mořskými nestvůrami. Sloupy pocházejí z 12. století a jsou velice podobné reliéfům kostela sv. Petra v Cambridgi.
Villa Cimbrone
Asi nejpůsobivější je v těsném sousedství vily růžová terasa se starými francouzskými a anglickými odrůdami růží. Na terase jsou mino jiné sochy Flory a Ledy a sluneční hodiny.
Villa CimbroneVilla Cimbrone
Cestou parkem se dostaneme k terase nad mořem, kde je chrám bohyně Ceres a následují sedící Merkur a malý okrouhlý chrám věnovaný Bacchovi.
Villa Cimbrone

Villa Cimbrone

Z významných dřevin je možné jmenovat Arbutus unedo, Buxus sempervirens – staré exempláře, Castanea sativa, Cedrus sp., Cercis siliquastrum, Cupressus sempervirens, Cycas revoluta, Ginkgo biloba, Hydrangea macrophylla, Lagestroemia indica, Magnolia stellata, Nolina recurvata – stará 150 let, Platanus orientalis, Prunus serrulata, Viburnum tinus.
V okolí vily je použita také řada nádobových rostlin, především muškátů.
Celá zdejší zahrada působí velice příznivým, harmonickým dojmem.
Pokud se budete toulat v okolí Neapole, určitě kromě slavných Pompejí navštivte i poloostrov Sorrento s jeho slavnými zahradami.
Villa Cimbrone
Fotografie byly pořízeny v červnu 2009, během expedice Botanické zahrady hl. m. Prahy.